Navrátilová (LIDEM): Církevní restituce jako zkouška morálky

02.06.2012 20:15

V lidech stále přežívá nejen socialistické učení o škodlivosti náboženství, ale i staletí potlačování svobodného myšlení...

Navrátilová (LIDEM): Církevní restituce jako zkouška morálky
Foto: Tino Kratochvíl
Popisek: Dagmar Navrátilová
reklama

Církevní restituce jsou tématem, které bude určitě ještě dlouho přetřásáno veřejností i politiky. Po dlouhých dvaceti letech dospěl stát s církvemi k dohodě. Žádná z předchozích vlád se tohoto ožehavého úkolu nechtěla chopit, protože veřejnost není vyrovnání s církvemi nakloněna. V lidech stále přežívá nejen socialistické učení o škodlivosti náboženství, ale i staletí potlačování svobodného myšlení, které církev v Čechách uplatňovala po husitských válkách i v období rekatolizace. Nelze se divit, že téměř osmdesát procent obyvatel České republiky je proti vrácení majetku církvím.

Budovat spravedlivou společnost nelze bez vyrovnání předchozích křivd. Minulý režim církve prokazatelně připravil o majetek, jde o poslední velkou, dosud nenapravenou nespravedlnost, s níž se musíme vypořádat. Není naší chybou, že k tomu dochází v době, která není ekonomicky příznivá. Bohužel, je nezměnitelným faktem, že v době ekonomického růstu chyběla vedení státu odvaha a morální zodpovědnost. Dnes máme možnost zachovat se správně. Berme otázku církevních restitucí jako jakýsi úhelný kámen morálních kvalit jednotlivých politiků. Už nyní se ukazuje, že někteří ji považují za dobrý nástroj pro vydírání vlády, jiní odmítají uznat, že ukradený majetek je třeba vrátit. Uvidíme, jak se bude bitva o morálku a pravdu vyvíjet dále a kdo s námi půjde po trnité stezce spravedlnosti.
 
Mgr. DagmarNavrátilová, poslankyně Parlamentu ČR

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: LIDEM
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aulická Jírovcová (KSČM): Není to nic nového, že výplaty ošetřovného jsou zpožděny

14:33 Aulická Jírovcová (KSČM): Není to nic nového, že výplaty ošetřovného jsou zpožděny

Projev na 79. schůzi Poslanecké sněmovny 22. ledna 2021 k úpravám v oblasti dávek státní sociální po…