Nečas: Česká "unijní" politika potřebuje racionální debatu

29.06.2012 11:09 | Zprávy
autor: ODS

Již poněkolikáté musím říci, že toto zplošťování diskuse na téma být "uvnitř" či "venku" pokládám za znak jisté nevyspělosti národní debaty o budoucnosti Evropské unie.

Nečas: Česká "unijní" politika potřebuje racionální debatu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

V posledních dnech se opět v české politice objevila debata o oblíbeném tématu bytí či nebytí v evropském "hlavním proudu", neboli mainstreamu. Zjevně se tak stalo v souvislosti s nadcházejícím summitem evropských státníků.

Již poněkolikáté musím říci, že toto zplošťování diskuse na téma být "uvnitř" či "venku" pokládám za znak jisté nevyspělosti národní debaty o budoucnosti Evropské unie.

Namísto otázek obsahu řešíme neustále pouze symbolické a formální záležitosti. Již u fiskálního paktu kdekdo volal po připojení dříve, než znal jeho obsah a dopady. To pokládám za nešťastné. Otázku připojení se k čemukoli nelze řešit zbrkle a pocitově, ale na základě podrobných analýz a hlubší debaty.

Jistě, budoucí vývoj evropské integrace nevyhnutelně směřuje k "vícerychlostní" Evropě. Měnová unie cítí logicky potřebu se integrovat více než státy mimo ni. Řada chystaných nových opatření se bude proto dotýkat jen eurozóny.

Diskutovat tu, zda chceme být v hlavním proudu či nikoli, je absurdní. Otázka stojí, kdy budeme chtít přijmout euro, a všechny s tím spojené důsledky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Jaké jsou vaše vztahy v ANO?

Nebo vůbec v ANO? Překvapilo mě, že máte relevantní požadavek, aby nad krajem nadále držela stráž armáda, ale tvrdíte, že vládu nebude snadné přesvědčit, Vždyť v ní ale má většinu právě ANO, tak proč by to mělo být složité?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Výborný (KDU-ČSL): Jaký je zájem Andreje Babiše s veřejnoprávními médii?

21:03 Výborný (KDU-ČSL): Jaký je zájem Andreje Babiše s veřejnoprávními médii?

Projev na 14. schůzi Poslanecké sněmovny dne 21. dubna 2026 k cestě předsedy Senátu Miloše Vystrčila…