Podle schváleného zákona bude moci být vydán majetek, který obce vlastnily ke dni 31. prosince 1949 a který se nenachází na území vojenských újezdů a v pásmu do 50 metrů od státních hranic. Zákon, který se dotkne desítek obcí na území České republiky, iniciovali mimo jiné jihočeští poslanci za ODS František Dědič a Jan Bauer.
„Zákonem chceme především narovnat nerovné postavení obcí, kdy některým byl jejich historický majetek z období před rokem 1949 navrácen a některé na něj z důvodu nevyjasněných právních podmínek po rozdělení federace zatím marně čekaly. V praxi se jedná o zhruba dva tisíce hektarů lesů, stovky hektarů pozemků a některé nemovitosti, které doposud spravovalo zejména ministerstvo obrany, aniž by byly důležité pro obranné účely, jako například vojenská cvičiště. V souhrnu tedy nejde o velký majetek, jeho navrácení ale významně přispěje k rozvoji několika desítek obcí. Konkrétně jihočeské město Tábor nárokuje již od roku 1991 zhruba 500 hektarů lesa,“ uvedl k zákonu jako jeden z předkladatelů František Dědič, jihočeský poslanec ODS a bývalý starosta Tábora.
„Zákon se dotkne i několika obcí na Prachaticku, jeho přijetí dlouho očekává například Vimperk. Zdaleka se ale nejedná jen o jihočeské obce. O navrácení historického majetku se dlouhodobě hlásí i obce v dalších krajích České republiky,“ dodal další z předkladatelů zákona Jan Bauer, dnes poslanec ODS, dříve starosta Prachatic.
V průběhu legislativního procesu došlo po dohodě s ministerstvem obrany a vnitra k několika změnám. Oproti původnímu návrhu bude moci být navrácen pouze ten majetek, který určí vláda svým usnesením, a to nejpozději do 30. září příštího roku. Obce mohou o zařazení nemovité věci na tento seznam aktivně žádat do 31. března příštího roku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ODS