Jak jsme se v nedávných dnech mohli dozvědět, po problémech s S-kartami a po absolutním debaklu se zaváděním nového systému výplaty dávek na počátku letošního roku je zde další podezření z plýtvání veřejnými prostředky. A protože na MPSV zřejmě nejsou žádní troškaři, oproti běžným zvyklostem se jedná o předražení pětinásobné!
V nové kauze ministra Drábka jde o zjevné zneužití institutu rámcové, resp. na ni navazující prováděcí smlouvy ve věci systému na vyplácení sociálních dávek. MPSV uzavřelo v roce 2008 rámcovou smlouvu se společností Microsoft na využívání jejích licencí. Na tom by samo o sobě nebylo nic divného, kdyby však nebyla v roce 2011, tedy již za ministrování pana Drábka, uzavřena prováděcí smlouva, která se vymyká všem dosavadním zkušenostem ze státní správy.
Ta nejenže podle dostupných zdrojů nemá nic společného s pořizováním licencí na využití produktů společnosti Microsoft, ale navíc ve srovnání s obdobnými smlouvami v rámci ministerstev umožňuje využití doplňkových služeb v 5 krát větším finančním objemu, nežli je finanční objem právě na nákup licencí v uvedené rámcové smlouvě.
Dalším zásadním faktem v této souvislosti je, že ministra Drábka zřejmě „kryje“ jeho vládní souputník na ministerstvu vnitra Jan Kubice, jehož úřad se zdráhá vydat kontrolním orgánům státu dokumentaci k těmto smlouvám. Pokud jsou tato fakta pravdivá, považuji to za obludné krytí možné trestné činnosti, a to rovnou na úrovni ministrů vlády!
Budu proto v této věci na nejbližší schůzi Poslanecké sněmovny interpelovat předsedu vlády Petra Nečase. Ptát se ministrů Drábka či Kubiceho by bylo zjevně zbytečné. Takové vážné podezření musí řešit jedině předseda vlády, který si musí umět zjednat ve své vládě pořádek.
Připomínám, že to není poprvé, kdy současná vládní administrativa řeší problém s rámcovými a prováděcími smlouvami. Již za ministra Radka Johna vypukl problém s poskytováním internetových a telefonních služeb v rámci celého resortu ministerstva vnitra, tedy např. i včetně policie a klíčových úřadů státní správy. Hrozil nám tehdy tzv. komunikační blackout. Jak vlastně celá věc dopadla, dodnes nevíme. Že by nové rámcové smlouvy byly v tichosti uzavřeny podobným způsobem jako na MPSV? Ostatně, i tehdy jsme byly svědky dosti nestandardního prodloužení rámcových smluv o půl roku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: NS - LEV 21
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

22:14 Farský (STAN): Ve střední Evropě posilují antievropské a antiukrajinské síly
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k postoji k Ukrajině ve střední Evropě.
- 20:16 Mádlová (ANO): Piráti slibují modré z nebe. Připomeňme si fakta o nich
- 20:06 Hejtman Holiš: Žádám prezidenta o veto školského zákona
- 18:02 Rajchl (PRO): Pokud uspějeme, od totalitního kyjevského režimu se distancujeme
- 16:14 Schillerová (ANO): Moc v ČR mají lobbisté bank, zbrojařů a energetických gigantů, ne Fiala
- 14:12 Turoňová (Stačilo!): Na Krétu a Gavdos se valí tisíce migrantů