V tomto směru je vláda výkonná a jen těžko bychom ve světě hledali podobný ministerský kabinet, který dnes pohromadě drží už jen ekonomické zájmy vládních stran a některých jednotlivých ministrů.
Další, tentokráte menší střet, se odehrává mezi ministrem zahraničí Schwarzenbergem a premiérem Nečasem. Jádrem tohoto střetu je uvažování nad vývojem českého exportu. Premiér Nečase včera při zahájení strojírenského veletrhu v Brně celkem správně uvedl, že současná „schwarzenbergovská“ česká zahraniční politika není pro dobré ekonomické vztahy se silnými globálními hráči jako je Rusko nebo Čína přínosem. V tomto směru se s premiérem Nečasem musím shodnout.
Pan premiér však na tuto skutečnost přichází poněkud pozdě. Když jsem před sedmi lety navštívil jako český premiér Čínu, sešel jsem se postupně se všemi nejvyššími čínskými představiteli, včetně prezidenta a premiéra. Čína tehdy projevila zájem o strategické partnerství s ČR, toto zopakovala Čína ústy svého předsedy Wen Ťia-paa při jeho státní návštěvě v Praze. Číňané pro to měli své důvody. Byl jsem připraven vůči nim dělat podobně pragmatickou politiku, jakou dnes dělá Německo. Byla to nezvykle rychlá reakce Číňanů a unikátní příležitost k rozvinutí velmi široké ekonomické spolupráce mezi oběma zeměmi.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: NS - LEV 21