Paroubek: Václav Havel se zařadil k největším mužům v dějinách svého národa

19.12.2011 9:58 | Zprávy

Vzpomínky na Václava Havla.

Paroubek: Václav Havel se zařadil k největším mužům v dějinách svého národa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek

Dlouho jsem přemýšlel, o které ze vzpomínek na Václava Havla se zmínit. Nakonec zvítězila vzpomínka na srpen 2005, kdy jsme byli oba pozváni – já jako český premiér a V. Havel – na 25. výročí založení Solidarity v polském Gdaňsku. V. Havel byl předtím se svou ženou Dagmar čtrnáct dní na pozvání tehdejšího polského prezidenta A. Kwaśniewského na odpočinku v letovisku polských prezidentů u Baltského moře. Bylo až dojemné vidět velké přátelství dvou mužů vyšlých z úplně rozdílného politického prostředí – bývalý disident Havel a bývalý nadějný komunistický funkcionář Kwaśniewski.

Oba - V. Havel a A. Kwaśniewski - byli nesporně velkými osobnostmi procesu společenské transformace po pádu komunistického režimu nejen ve svých zemích, ale v celé střední a východní Evropě. Oba talentovaní, úctyhodní, respektovaní. Na setkání do Gdaňsku se tehdy sjely politické špičky téměř všech zemí ze střední a východní Evropy. Byla to příležitost k mnoha setkáním a debatám.

Společně s V. Havlem a jeho chotí a také s kardinálem Vlkem jsme na palubě premiérského letadla strávili při cestě z Gdaňsku do Prahy příjemné dvě hodiny času. Hovořili jsme o obyčejných, lidských věcech. O dovolené Havlových, o moři, o setkání s Kwaśniewskim. Ale také o polských politických poměrech. Tehdy v Polsku vrcholila nesmírně tvrdá volební kampaň. Kwaśniewski se nám oběma – V. Havlovi i mně – svěřoval se svými velkými starostmi o osud demokratické levice v Polsku. Oprávněně, zářijové volby zdrcujícím způsobem polská levice prohrála.

Hovořili jsme s V. Havlem o Evropě, o Evropské unii, o gestu vůči německým antifašistům. V tom se naše názory zcela shodovaly.

S V. Havlem jsme se do té doby sešli několikrát a poté rovněž. Ale vždy to bylo pod určitým tlakem situace. Tlakem času anebo někde za nejbližším rohem čekali novináři. V letadle nás nikdo nerušil. Byla to hezká debata tří mužů s velmi rozdílnými životními zkušenostmi. Antikomunistický disident a bývalý prezident, nejvyšší katolický prelát v zemi a sociálně demokratický premiér, který svou stranu právě vyvedl z údolí politické smrti.

Václav Havel byl lidský a civilní, uměl naslouchat druhým a měl vysokou inteligenci a empatii. Trpělivě naslouchal argumentům druhých, byl zvyklý lidi spojovat. Vracel se do Prahy viditelně velmi odpočatý a s velkým nadhledem. Měl tvůrčí plány pro příští měsíce a roky.

Málo lidí může o svém životě říci, že by jej dokázalo naplnit měrou tak vrchovatou jako právě Václav Havel. Jeho úmrtí znamená konec pozemské pouti člověka, který se zasloužil v míře jako žádný jiný český politik o změnu poměrů v naší zemi, o klidný přechod k demokracii.

Přitom v zahraničí byl respektován jako nikdo jiný z českých politiků moderní doby s výjimkou Edvarda Beneše. Václav Havel se tak zařadil k největším mužům v dějinách svého národa.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Také by mě ty vaše seznamy zajímaly

Můžete otevřeně sdělit, kolik tato vláda vyvezla techniky na Ukrajinu? Jestli vás dobře chápu, tak na rozdíl od nás lidí máte k dispozici nějaký seznam. Zveřejníte ho? A dá se vyčíslit celková pomoc Ukrajině - nejen kterou jsme vyvezli, ale i ta, kterou jim poskytujeme tady?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marková (BPP): Jak plníme 2% na obranu? Předraženýma hračkama pro 601.

8:04 Marková (BPP): Jak plníme 2% na obranu? Předraženýma hračkama pro 601.

Sice nás ten kabriolet bude stát 3x více než Brity, ale třeba ho na rozdíl od těch amerických, taky …