A to přesto, že předchozí čtyři roky v jejich režii ekonomicky úspěšné nějak zvlášť nebyly. To mělo občany pochopitelně varovat. Nevarovalo.
Nejúspěšnější byl nakonec pro pravicovou Topolánkovu vládu rok 2007, tedy první rok vládnutí. Ještě podle rozpočtu připraveného předchozí soc. dem. vládou, podle legislativy prosazené v předchozích letech soc. dem. vládami, díky vysokým zahraničním investicím a s vysokou dynamikou hospodářského růstu, která navazovala na vysoký, více než šestiprocentní růst hospodářství v letech 2005 a 2006.
V roce 2007 Topolánkova vláda prosadila své „reformy“. K 1. 1. 2008 tak uskutečnila daňovou reformu, která byla založena především na diskontinuitě s předchozím daňovým systémem. Reforma daní byla postavena na experimentu rovné daně fyzických osob, na popření progresivního danění.
Uplatněním reformy daní v roce 2008 přišel stát každoročně o 70 až 80 miliard rozpočtových příjmů a současně zbrzdil již v roce 2008 dynamiku hospodářského růstu. Růst hospodářství v roce 2008 poklesl oproti tempům růstu předchozích let o cca 4 procentní body na 2,5 % (vliv nastupující krize se projevil až ve 4. čtvrtletí).
Jak se zdá, tento rok bude v nejlepším případě ve znamení stagnace hospodářství, v horším a pravděpodobnějším případě dojde dokonce k jeho poklesu. Pokles hospodářství meziročně např. o 2,5% bude znamenat, že v rozpočtu bude chybět nejméně 50 miliard příjmů. Ministr Kalousek bájí o tom, že ve výdajích postačí seškrtat 30 miliard a celá věc je vyřízena. Podívejme se v této souvislosti na zkušenosti z roku 2011.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: NS - LEV 21