Pecina na kongresu ČSSD: Odpolitizujeme policii

13.03.2010 13:27

Naší prioritou je zavedení protikorupčního balíčku.

Pecina na kongresu ČSSD: Odpolitizujeme policii

Martin Pecina dnes představil priority sociální demokracie v boji proti korupci, která spolu s rozkrádáním veřejných peněz ohrožuje nejen hospodářství, ale i důvěru občanů v právní stát. Vyhlášení války korupci je dle ČSSD jedinou cestou, jak ochránit základní demokratické hodnoty a obnovit hospodářský růst. Nezbytné je také odpolitizovat justici, která musí sloužit občanům a ne zájmům různých lobbistických skupin.

„Absolutní prioritou ČSSD bude zavedení důsledného protikorupčního balíčku. Jsme přesvědčeni, že ekonomického růstu nelze dosáhnout jen podporou hospodářství, ale tvrdým potíráním korupce. Zavedení a tvrdé vymáhání protikorupčního balíčku neznamená jen snížení rozpočtového deficitu o desítky miliard korun. Především přinese posílení zdravého tržního prostředí a zvýšení důvěry občanů v právní stát. Bez důvěry v právo a soudy nemůžeme pomýšlet na ekonomický růst a dokonce ani na demokratickou společnost," řekl Martin Pecina.

Protikorupční balíček usnadní především boj s nejzávažnější kriminalitou. Rozkrývání organizovaného zločinu pomůže zejména institut korunního svědka nebo možnost využít služeb protikorupčních agentů. Dále bude ČSSD prosazovat také zveřejnění černých listin firem, které se v minulosti dopustily pletich ve veřejných soutěžích. Zároveň chceme dosáhnout toho, aby byla na nevysvětlitelné příjmy uvalena speciální daň.

K tématu:
Kongres ONLINE minutu po minutě

Nejdůležitějším úkolem protikorupčního balíčku je zprůhlednit rozhodování státní správy. Sociální demokracie změní systém zadávání a kontroly veřejných zakázek a posílí jejich transparentnost a efektivitu. Zabráníme firmám s neprůhlednou vlastnickou strukturou v  účasti na veřejných zakázkách a zakážeme anonymní listinné akcie na majitele. Dále budeme na internetu zveřejňovat celý průběh povinných internetových aukcí pro nákupy zboží a služeb ve veřejné správě. Díky těmto opatřením získá každý občan kontrolu nad tím, jak stát nakládá s penězi z jeho daní. Korupce je problémem nejen českým, ale evropským. Proto bezodkladně přijmeme Úmluvu o boji proti korupci EU a dokončíme ratifikaci Úmluvy OSN proti korupci. 

V dalším kroku prosadíme zdaněné a transparentní odměňování ústavních činitelů a zavedeme majetková přiznání pro majetky přesahující 10 milionů korun. Také zpřísníme zákon o střetu zájmů, aby nebylo možné zneužívat informací a postavení při přechodu vysokých státních úředníků a politiků do soukromé sféry. Zavedeme v EU běžná pravidla regulující lobbing. Ta donutí politiky pod hrozbou pokuty zveřejňovat informace o schůzkách, na nichž se lobbisté snaží ovlivnit jejich rozhodování. Zasadíme se také naplnění účinnosti zákona o státní službě, který omezí vliv politiků na zaměstnance ministerstev.

„V boji proti extremismu, který se stal vážným společenským problémem, se zaměříme nejen na represivní opatření, ale také na sociální prevenci. Stát v boji s extremismem musí zkoordinovat činnost policie i zpravodajských služeb. Dále musíme vyjít vstříc potřebám obcí a poskytnout jim bezplatný poradenský servis," dodal Martin Pecina.

Abychom dokázali všechny změny důsledně vymáhat, odpolitizujeme policii a státní zastupitelstva. Zřídíme nezávislou generální inspekci policie, která bude podřízena Úřadu vlády ČR. Justici očistíme od skandálních praktik poslední doby a vrátíme jí nezávislost, věrohodnost a autoritu. Prosadíme jmenování nejvyššího státního zástupce na dobu určitou, přesahující mandát jedné vlády. Vláda navíc nebude mít možnost jej odvolat. Zasadíme se o zrychlení soudních procesů a zlepšení vymahatelnosti práva, protože jen rychlá spravedlnost je spravedlností skutečnou. Systém soudních poplatků zreformujeme tak, aby byla spravedlnost dostupná pro každého občana.

Programová konference ČSSD:
ODS jde do voleb s katastrofální Modrou šancí
Konference OBRAZEM
Projev Bohuslava Sobotky
Projev Milana Urbana
Kompletní projev předsedy ČSSD, Teplice, 13.3.2010

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ČSSD

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Chlapec, který sám sebe považuje za dívku, smí chodit na dámské toalety

13:33 Okamura (SPD): Chlapec, který sám sebe považuje za dívku, smí chodit na dámské toalety

Komentář na facebookovém profilu ke genderové politice Západu