Každý pátý patnáctiletý Evropan postrádá základní úroveň čtení, psaní a orientace v textu. Lidem, kteří postrádají základní úroveň gramotnosti, přitom hrozí ztížené uplatnění na trhu práce. Co je příčinou zvyšující se negramotnosti v Evropě neví ani Evropská komise, která kvůli tomu zřídila expertní skupinu.
U nás je negramotných zhruba 50 tisíc lidí. To je docela alarmující číslo, kdy lidé neumí číst a psát, to znamená, že si nemohou rozšiřovat nebo doplňovat vzdělání a snažit se lépe uplatnit na trhu práce. Znamená to také, že informace nemohou získávat jinak, než přes televizi nebo rozhlas. Lidé s tak jednostrannou možností získávání zpráv jsou pak velice snadno ovlivnitelní. V Čechách, kde bylo vzdělání vždy na vysoké úrovni, je to alarmující. Proto bychom měli udělat vše proto, aby vzdělání pro naše děti bylo nejen dostupné, ale i kvalitní, hluboce se zamyslet nad tím, proč se počet negramotných zvyšuje a najít způsob, jak s negramotností bojovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Stanislav Pěnička