Události 2. světové války byly pro naše rodiče a prarodiče tak smutné, že se o nich vůbec nemluvilo. Před dvěma lety se ale matka při vzpomínání na mládí nečekaně zmínila, že se za povstání u nás skrývala židovská dívenka . Požádala jsem o bližší vysvětlení.
Rodina mých prarodičů bydlela v té době v místě, kde byl postaven koncentrační tábor pro Slováky židovského původu. Po vypuknutí povstání sice partyzáni tábor osvobodili, ale od Bratislavy se směrem na Martin valila německá vojska a utečenci nestačili opustit oblast. Většina se dostala zpět do tábora a pak dál do táborů v Polsku. Jednoho dne přišel k mým starým rodičům soused , celý se klepal a vysvětloval: našel jsem v lese zmrzlou a hladovou dívku z tábora, nemůžu ji nechat u sebe, u mě jsou ubytováni Němci. Skryjte ji, jestli můžete. Děda souhlasil, a tak k jeho šesti dětem přibylo další. Němci se pořád zdržovali ve vsi, dívka tedy zůstala v naší rodině až do osvobození. Když jsem vyslechla ten příběh, nabízela se otázka, zda moji blízcí neměli strach.
Vybavila jsem si všechny ty příhody z války, známé z filmů a knih, a mráz mi přejel po zádech. Maminka odpověděla -měli, ale nad tím jsme nepřemýšleli. Dozvěděla jsem se vše pozdě- už nemůžu svým prarodičům poděkovat za to, že si zachovali lidskou tvář i v té nelidské a kruté době. Proč ale o tom všem píšu? Celý svět se radikalizuje ruku v ruce s tím, jak se zhoršuje ekonomická a sociální situace.
V tomto těžkém období může mnoho lidí, hlavně těch mladých, uvěřit různým teoriím a výmyslům. Je proto nutné stále dokola opakovat, kdo nás do této situace dostal. Ale hlavně jak ji změnit, dokud je ještě čas. A změnit je možné všechno, i politickou scénu. Nikdy už nesmíme dopustit, aby se chování lidstva zvrhlo do podoby známé z 2. světové války .
Ing. M. Pilková, MO SPOZ Jihlava

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Spoz.cz