Pithart (KDU-ČSL): Morální? Hazard? Když Desatero nestačí

09.10.2011 19:05 | Zprávy

Too big to fall – příliš velká na to, aby padla. Rozumí se zpravidla nějaká banka. V tomto smyslu je to naprosto srozumitelné. Je to sdělení pro leckoho nemístně rezignující, až cynické, ale není na něm nic nepochopitelného.

Pithart (KDU-ČSL): Morální? Hazard? Když Desatero nestačí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda Senátu Petr Pithart

Slova „morální hazard", která jsme bezmyšlenkovitě převzali z ekonomické terminologie, s tímto sdělením souvisejí, je to však klišé nejen nesrozumitelné, ale i zavádějící.

Anglické sousloví moral hazard se poprvé objevilo už někdy v sedmnáctém století, hojně pak s rozvojem pojišťovnictví ve století devatenáctém. Šlo o definici situace, v níž si jeden pojištěný člověk počíná méně odpovědně, tedy hazardněji, protože ví, že je pojištěn. Takže si klidně postaví dům v záplavové oblasti, protože spoléhá na to, že strhne-li mu ho velká povodeň, zaplatí to pojišťovna.

Co platí pro jednotlivce, platí samozřejmě i pro korporace. V obou případech jde o jedno a totéž: nemorální jednání. V nejlepším případě o hazardováním s morálkou.

Kdo vyjde s odřenou kůží Co by mohl frekventovaný termín „morální hazard" znamenat dnes?

Pokud někdo riskuje na vlastní triko, ať si to nazývá, jak chce. Kdykoli však do rizika vtahuji i druhé, a ti nemají možnost se bránit, vypojit se, je to přece nemorální. V každém případě. Otec od dětí, který právě dostal dva tisíce za oškrabávání chodníků, a dřepí už celý večer v hospodě Na Růžku před hracím automatem, je otcem bez odpovědnosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kdu.cz

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Host za 232 miliard korun

8:19 Paroubek (ČSSD): Host za 232 miliard korun

Do Prahy po dvou letech přiletěl na „přísně utajovanou“ a zj. přísně střeženou návštěvu ukrajinský p…