Pospíšil: Dědická řízení v rámci EU se zásadně zjednoduší

12.06.2011 15:25

Ministr spravedlnosti v Lucemburku podpořil změnu dědického řízení.

Pospíšil: Dědická řízení v rámci EU se zásadně zjednoduší

Ministr Jiří Pospíšil se v pátek zúčastnil zasedání Rady EU pro spravedlnost  a vnitřní věci. Zástupci jednotlivých členských států projednali mimo jiné problematiku dědění v případech s mezinárodním prvkem, posílení práv obětí a úpravu evropského vyšetřovacího příkazu.

Návrh nařízení o dědictví a závětech je jednou z novějších legislativních iniciativ Evropské unie v oblasti evropského mezinárodního práva soukromého. Jeho hlavním cílem je zjednodušení a urychlení dědického řízení v rámci EU.

„Jsem přesvědčen, že předpis bude mít pro občany Evropské unie značný přínos, protože ochrání jejich práva. Přispěje totiž k řešení přeshraničních případů dědění. Současná podoba návrhu v zásadě odráží dlouhodobé postoje České republiky v této věci," uvedl ministr Pospíšil na zasedání.

V situaci, kdy roste mobilita evropských občanů, s níž často souvisí rozptýlení movitého a nemovitého majetku ve více členských státech, je neexistence obdobného předpisu překážkou, která ve svém důsledku narušuje volný pohyb osob v EU. V přeshraničních dědických věcech je často nezbytné zahájit dědické řízení v různých členských státech samostatně pro dílčí část majetku. Je tomu tak proto, že rozhodnutí či veřejné listiny vydávané v dědických věcech soudy, úřady nebo notáři členských států nejsou s ohledem na odlišnou právní úpravu uznávány a vykonávány v jiných členských státech. Paralelní řízení vedou k průtahům a ke zvýšeným nákladům především pro samotné účastníky řízení.

Nově by mělo být o celém majetku zůstavitele rozhodnuto v zásadě v rámci jednoho dědického řízení. Dědění bude podléhat jedinému rozhodnému právu, a to právu státu, kde měl zůstavitel svůj obvyklý pobyt v době smrti. Z tohoto hlavního pravidla by se měla uplatňovat výjimka pro případy, kdy obvyklý pobyt zůstavitele nelze určit (kočující osoby) či kdy by použití práva státu obvyklého pobytu zůstavitele by vedlo k nespravedlivému výsledku (osoba si udržela silnou vazbu s jiným státem).

Kromě otázky dědění diskutovali ministři spravedlnosti také o balíčku opatření, která mají posílit práva obětí v EU. Fenomén obětí trestné činnosti je velmi závažným problémem, podle odhadů je v EU ročně až 75 milionů přímých obětí trestného činu. Česká republika sdílí přesvědčení, že k posílení práv obětí je třeba přispět i z úrovně Unie. Problematika obětí totiž není čistě vnitrostátním fenoménem, ale může mít mnohdy i přeshraniční přesah, zvláště s ohledem na vzrůstající migraci v rámci EU.

Balíček opatření by měl zahrnovat směrnici stanovující minimální normy týkající se práv, podpory a ochrany obětí trestných činů a nařízení o vzájemném uznání ochranných opatření v občanskoprávních věcech. Směrnice má obětem garantovat slušné zacházení s přihlédnutím ke zvláštním potřebám zranitelných obětí, dále možnost účastnit se řízení a obdržet důležité, srozumitelné informace, jakož i náležitou ochranu během trestního vyšetřování a soudního přelíčení. Nařízení pak má zajistit, že se obětem (například domácího násilí), které požívají ochrany v jednom členském státě, dostane stejná míra ochrany v jiném členském státě v případě, že se tam odstěhují nebo odcestují.

Ministři spravedlnosti projednávali i Evropský vyšetřovací příkaz, jehož cílem je posílit justiční spolupráci sjednocením roztříštěného režimu pro získávání důkazů v trestních věcech.

Tereza Palečková, tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti

Dále čtěte:
Ministr Pospíšil: Měli by exekutoři provádět exekuce bez předchozího souhlasu soudů?
Ministr Pospíšil: K rozsudku Evropského soudu pro lidská práva

Dotaz Jiřímu Pospíšilovi můžete položit ZDE

##PROFIL 232##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo spravedlnosti

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Milion chvilek pro demokracii a další novodobí neomarxisté hrozí

17:11 Vích (SPD): Milion chvilek pro demokracii a další novodobí neomarxisté hrozí

Přetahování se východu se západem v Evropě a jejím okolí provázejí četné barevné revoluce versus reg…