Premiér Nečas: Je ústavní tradicí spolupodepsat amnestii

09.01.2013 17:20 | Zprávy
autor: Vlada.cz

Vláda dostala podrobné informace o amnestii. Nejvyšší státní zástupce ubezpečil, že dozoroví státní zástupci posoudí zastavování trestních řízení jednotlivě se zřetelem na práva poškozených.

Premiér Nečas: Je ústavní tradicí spolupodepsat amnestii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

Premiér Petr Nečas na vládě vysvětlil, proč spolupodepsal amnestii, kterou vyhlásil 1. ledna prezident Václav Klaus. „Chci zdůraznit, že amnestie je výsostným právem prezidenta republiky. Je vyhlašována ve formě rozhodnutí prezidenta republiky. Individuální akt soucitu a milosrdenství. Nemůže podléhat politickým dohodám,“ řekl premiér na tiskové konferenci.

Je ústavní tradicí, že jde o právní kontrasignaci. Premiér stvrzuje, že rozhodnutí prezidenta je v souladu s ústavním pořádkem, že je vykonatelné a vláda přebírá odpovědnost za výkon a slouží jako pojistka proti excesivnímu návrhu prezidenta.

„Pokud předseda vlády shledá to, že rozhodnutí prezidenta není v rozporu s ústavou a právním pořádkem, že je vykonatelné a že neobsahuje zjevný nelegitimní exces, je povinností podepsat, nemůže nepodepsat,“ řekl premiér Petr Nečas. Předsedové vlád za první republiky i v devadesátých letech v roce 1993 a 1998 kontrasignovali amnestie, které vyhlásil prezident republiky a podle premiéra jde o ústavní zvyklost, kterou neschvaluje ani neprojednává vláda.

Reforma trestního řízení je na místě

Premiér podle svých slov vnímá, že amnestie vyvolala silnou kontraverzi v médiích a veřejnosti. „Nemůže nás to nechat lhostejnými, trápí mě to jako předsedu vlády i jako občana České republiky,“ dodal premiér.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Němcová (SPD): Dětské domovy volají po změně

16:18 Němcová (SPD): Dětské domovy volají po změně

Návštěvy dětských domovů odhalily závažné problémy s financováním, personálním zajištěním i systémov…