V Senegalu jsem ještě nikdy nebyl, ale nebyl jsem ani v jakékoli jiné zemi západní Afriky. Je to vlastně teprve třetí prezidentská cesta do subsaharské Afriky, tedy na jih od Sahary - předchozí byla Nigérie a Jihoafrická republika. Dvě hodiny letu nad suchou a písečnou, v podstatě prázdnou a neobhospodařovatelnou Saharou člověka upozorní, jak zcela zásadní předěl to je.
Monitor v letadle ukazuje, že je vzdálenost mezi Prahou a Dakarem 5000 kilometrů. Senegal má o dva milióny více obyvatel než Česká republika, ale je více než dvakrát větší. I Dakar je více než 2x větší než Praha. Hledali jsme k této návštěvě - s početnou delegací našich podnikatelů - jednu z politicky i ekonomicky stabilních zemí Afriky a vybrali jsme právě Senegal. Snad to byla dobrá volba.
Senegal je samostatnou zemí od roku 1960 a za tu dobu má teprve třetího prezidenta - je to výraz stability nebo absence ostré a nemilosrdné politické soutěže evropského typu? Asi platí obojí, ale skoro si myslím, že více v africkém kontextu platí to první. Všichni tři byli výraznými osobnostmi. Všichni studovali - protože to všechno byla Francouzská západní Afrika - na Sorbonně. První prezident - známý básník Léopold Sédar Senghor - je v celém světě oceňovanou osobností kultury (a i u nás máme překlady jeho básní). Nikdo z nich nikdy nepatřil mezi nechvalně proslulé diktátory postkoloniální Afriky.
Senegal není nejchudší zemí Afriky (jeho HDP na hlavu přesahuje 1000 $), ale přesto je podle tohoto ukazatele až 148. zemí na světě, tedy v poslední čtvrtině zemí. V oficiální terminologii patří do skupiny tzv. „vysoce zadlužených chudých zemí", kterým jsou Pařížským klubem promíjeny dlužené částky. (To Řecko není.)

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Klaus.cz