Příhodová (ODS): Laguny v Ostravě smrdí dál. Firma mlčí a mlčí i stát

06.06.2012 4:30

Ostravské laguny měly být odtěženy do prosince 2010. Termín, který společnost nestihla, vláda nepochopitelně posunula o rok, s tím, že pak již vše bude hotové. Jak se dalo předpokládat, opět není termín splněn. A jak se tváří zástupci státu? Mlčí!

Příhodová (ODS): Laguny v Ostravě smrdí dál. Firma mlčí a mlčí i stát
Foto: odspraha1.cz
Popisek: Jana Příhodová
reklama

Laguny v Ostravě- trvalý a v podstatě neřešený problém. Kolik termínů, původně závazných, bude ještě změněno? Proč zástupci státu společnost, která flagrantně porušuje podmínky soutěže, nepokutují, proč smlouva stále platí ? A tak se hledají další zástupné problémy. Např.  Informace z tisku hovoří, že v lagunách je víc odpadu, než bylo v soutěži… hloupost!

O lagunách v Ostravě jsem psala už mnohokrát. S každou změnou ministra na Ministerstvu průmyslu a obchodu, byla naděje na změnu přístupu k laxnosti firmy, provádějící likvidaci odpadu z lagun. Bohužel marně.

Tak pár fakty osvěžíme paměť - soutěž: Obchodní veřejná soutěž určila, jako podmínku pro uchazeče, harmonogram plnění předmětu veřejné zakázky. Předmětem veřejné zakázky byla „..realizace nápravných opatření, vedoucích k odstranění staré ekologické zátěže skládky odpadů s.p.Diamo v Ostravě – Mariánských Horách. „ za níže uvedených podmínek

…odpady v lagunách R1, R2, a R3 budou odtěženy a následně využity popřípadě odstraněny(dle zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, včetně provedení plošné sanace masivně kontaminované vrstvy podložních hlín, popřípadě štěrků a masivně kontaminovaného podložního materiálu vnitřní strany hrází lagun,

Termín realizace do 31.12.2010

Odpady v laguně R0 budou odtěženy a následně odstraněny dle zákona o odpadech a to včetně provedení sanace laterálních průniků znečištění do okolí a sanace masivně kontaminované kontaktní vrstvy podložních hlín a štěrků.

Termín realizace do 31.12.2012…“

Pokud použiji ze slovníku význam slova realizace - uskutečnění, provedení, vychází mě z toho sdělení, že zadavatel Diamo, a potažmo vláda, požadoval, kladl jako podmínku  realizovat uvedené činnosti do 31.12.2010. Tato podmínka byla určujícím faktorem pro dodavatele díla, uchazeče o uvedenou veřejnou zakázku. Zadavatel nemohl do smlouvy o dílo uvést jiné skutečnosti, neboť podmínky byly závazné a musí se objevit i ve smlouvě s vítězem veřejné zakázky.

Změna, v podobě posunutí termínu, je troufnu si poznamenat, velmi problematickým zásahem do veřejné zakázky. A další uchazeči v pořadí se mohou oprávněně cítit, poškozeni. Navíc podrobnosti typu, proč se tak stalo, a jaké byly záruky dodavatele, veřejnost stále nemá. Stejně, jako nebyly uvedeny žádné sankce uplatněné vůči dodavateli, tedy Sdružení Čistá Ostrava.

Zadání zakázky jako takové, obsahuje i určitý výčet problémů, se kterým se dodavatel prací při realizaci zakázky může setkat. S tím, také vybraný dodavatel, jako uchazeč, do zakázky vstupoval. Nepovažuji za seriózní jednání dodavatele, pokud nyní, cca rok po prvním nesplněném dílčím termínu, termínu, do kterého měl mít práce v podobě odtěžení odpadu z lagun hotové, vítězně uvedl, že našel, a já dodávám, snad našel, způsob jak likvidovat odtěžený odpad. Fakticky tak posouvá termín o další roky, tedy po dobu co odpad respektive palivo, uloží na skládce, a to je opět v rozporu se zadáním veřejné zakázky.

Dočasné uložení odpadu, tedy výrobku v podobě podivného paliva, na skládce Celio, neodpovídá podmínkám vyhlášené soutěže. Dle vyhlášených podmínek mělo být i palivo odstraněno, respektive využito v uvedeném termínu. Myslím, že právní rozbor tohoto problému, by nepochybně doporučil uplatnit jednu, ne-li více ze smluvních pokut a ukázal by i na další problémy.

Soutěž stanovila závazné podmínky, ty se již mnohokrát měnily. Závazný termín dokončení likvidace se bez sankce posunul, likvidace odpadu probíhá v rozporu s vyhlášením a teď novinka, větší množství odpadu v lagunách. Nesmysl…důvody budou zřejmě jiné.

Na otázky nikdo neodpovídá a tak se kupí nové a nové. Proč nekoná UHOS ? Proč nekonají jiné státní úřady? Proč odpovědní pracovníci nechali rozplynout dvě miliardy velmi pochybně, neboť odpad z lagun není zlikvidován! Vždyť byl rozvážen všude možně. Ale sankce za neplnění smlouvy ze strany státu žádná.

Stav na Ostravských lagunách je neudržitelný a vláda přešlapuje na místě!

Jak jsem uvedla dříve, vycházím z doložitelných dokladů, a bohužel mlžení a uvádění nepřesných a možná zavádějících informací ukazuje, že je kolem lagun větší nepořádek, než jak se říká. Chyby a rozpor tu prokazatelně jsou, jen je někdo nevidí. Je to škoda, jde o závažný problém, kde na chyby doplácí lidé v Ostravě a zřejmě i státní rozpočet.

RNDr. Jana Příhodová

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jana Příhodová - profil

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Johnová (Praha sobě): Praha zahájila provoz Městské nájemní agentury

17:46 Johnová (Praha sobě): Praha zahájila provoz Městské nájemní agentury

Prvním krokem k oficiálnímu zahájení činnosti Městské nájemní agentury (MNA) je vypsání výzvy pro vl…