Recman (KSČM): Nečasovy výroky o dluzích krajů? Pustá demagogie

04.08.2012 20:47 | Zprávy

Premiér Petr Nečas v médiích podrobil kritice zadlužení krajů a určil hlavního viníka – hejtmany ČSSD. Kde existuje koaliční spolupráce ČSSD s KSČM v zastupitelstvu kraje, tak samozřejmě i KSČM. Přiznávám, že mě jeho výroky vytočily, a to především proto, že jsou skutečně mimo realitu, zejména v Moravskoslezském kraji.

Recman (KSČM): Nečasovy výroky o dluzích krajů? Pustá demagogie
Foto: kscm.cz
Popisek: Logo KSČM

Zadlužení Moravskoslezského kraje od roku 2008 do současnosti vzrostlo jen o 290 milionů korun, což je vzhledem k vysokému výpadku sdílených daní ve výši téměř dvou miliard korun za celé volební období ve srovnání s předchozím obdobím vlády koalice ODS velmi dobrý výsledek. Nemohu rovněž souhlasit s názorem, že pro náš kraj je dnes dostupnost úvěrového rámce méně příznivá než dříve, a to právě kvůli velké zadluženosti. Realita je jiná. Můžeme to doložit výsledkem šetření agentury Moody‘s, která opětovně udělila Moravskoslezskému kraji v letošním roce, jako jedinému kraji v ČR, mezinárodní rating A2, který držíme už šest let. To dokazuje, že jsme kraj zásadním způsobem nezadlužili.
 
Je nutné také zdůraznit, že se výrazně více využívá úvěrů především na zabezpečení spoluúčasti krajů při získávání finančních zdrojů z Evropské unie. Čerpání peněz z evropských zdrojů je jednou z priorit koalice ČSSD a KSČM v kraji, především z Regionálních operačních programů (ROP), a to v důsledku již zmíněných klesajících vlastních příjmů krajů z centrálně sdílených daní. Úvěry krajů na dofinancování projektů v ROP se podílejí 88 procenty na celkovém dluhu krajů. Vláda premiéra Nečase rovněž zrušila spoluúčast státu ve výši 7,5 % při čerpání prostředků z EU, což pro rozpočet kraje znamená zvýšení své spoluúčasti na dvojnásobek. V důsledku tohoto kroku vlády, kterým změnila podmínky čerpání v průběhu rozpočtového období 2007-2013, se kraje, pokud chtějí čerpat finance z EU, bez navýšení úvěrového rámce neobejdou.
 
Zcela zásadně však odmítám názor, že - cituji premiéra Nečase: »V krajích, kde vládne ČSSD s komunisty, vzrostl dluh téměř trojnásobně.« Dluh v Moravskoslezském kraji ke konci roku 2008 (koalice ODS) dosáhl 1,182 mld. Kč, ke konci roku 2011 vzrostl na 1,472 mld. Kč. Ať dělám jakákoliv kouzla, nemohu se dopracovat částky ve výši trojnásobku dluhu z roku 2008.
 
Premiér prohlásil, že »před příchodem sociálnědemokratických hejtmanů měly kraje svůj dluh vždy kryt příslušnou finanční rezervou na bankovních účtech«. Ale to má současná levicová koalice přece také! Na bankovních účtech měl v prosinci 2008 Moravskoslezský kraj 2,26 mld. Kč a v prosinci 2011 2,07 mld. Kč. Ke konci června 2012 je pak na bankovních účtech kraje částka 2,24 mld. Kč. Čtenář si jistě udělá obrázek, co je realita a co pustá demagogie.

Vláda hospodaří mnohem hůře
 
Český stát spravovaný Nečasovým kabinetem hospodaří podstatně hůř než jednotlivé kraje. Současná vláda, včetně té předchozí, také pravicové, dělá vše pro to, aby hospodaření krajů dostala do červených čísel. Výrazně zvýšila obě sazby DPH, což má negativní dopad na výdajovou stránku rozpočtu krajů a jeho příspěvkových organizací. Současně se však nenaplňuje ministerstvem financí očekávané zvýšení výběru DPH a posílení příjmů krajů prostřednictvím sdílených daní. Letošní plánované zvýšení objemu inkasa DPH z titulu zvýšení snížené sazby DPH jde jen do státního rozpočtu, protože došlo ke změně koeficientů pro kraje a obce. Například kraje se od ledna letošního roku podílejí na celostátním výběru 8,29 % namísto dřívějších 8,92 %. Dopad pro kraje, avizovaný vládou, měl být neutrální, ve skutečnosti však dochází k poklesu spotřeby, a tím i poklesu inkasa DPH pro kraje a obce. Nemluvě o tom, že dochází k postupnému krácení příspěvku na výkon státní správy, který je poskytován ze státního rozpočtu krajům a obcím a stejně tak krácení příspěvků na sociální služby.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KSČM

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Vystoupení z EU

Nemyslíte, že když vystoupíme z EU, vedlo by to jen k tomu, že by se rozhodovalo o nás bez nás? Protože na evropském trhu jsme dost závislý.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Gregorová (Piráti): Evropa musí jednat z principu, ne z pohodlí

16:02 Gregorová (Piráti): Evropa musí jednat z principu, ne z pohodlí

Reakce na schválení omezení dovozu ruských a běloruských hnojiv a dalších zemědělských produktů