Dovolte mi, abych na tomto místě připomněl sestavování rozpočtu pro rok 2008, kdy pan ministr Kalousek představil rozpočet, který byl postaven na úplně nereálných číslech, a dostal za to cenu nejlepšího ministra financí střední Evropy. Pan ministr financí Kalousek i pan premiér Nečas se snaží velmi chytře nalhat občanům České republiky, že oni nic, oni muzikanti. Za všechno zlé v této zemi může euro a eurozóna. Dnes schvalujeme rozpočet, který počítá v roce 2012 s růstem české ekonomiky o 2,5 %. Dnes už i sám pan ministr přiznává, že rozpočet s takovýmto růstem nemůže počítat a dodává, že bude ještě hůř.
Jsem rád, že tu a tam se v médiích objeví i pravdivé informace. Ve studii publikované serverem Aktuálně.cz „Za druhý propad Česka může Kalousek, ne Evropa,“ se hovoří o tom, že ekonomiku a také veřejné finance čekají nové potíže. Ministr financí Miroslav Kalousek a premiér Petr Nečas vidí jejich zdroj v dluhové krizi eurozóny, která prý přepadne také Česko. Tato tvrzení však nepodporují ekonomická data. Tuzemské hospodářství zpomaluje, i když tzv. dluhová krize Českou republiku ještě nezasáhla. Jediným prokazatelným důvodem je pokles domácí spotřeby, který vyvolala Nečasova vláda úspornou politikou. Veškeré špatné zprávy tak zatím dodává pouze tuzemská ekonomika. Už čtvrtým rokem neroste domácí spotřeba a údaje Českého statistického úřadu prozrazují, že další kolo úspor zahájily domácnosti v letních měsících tohoto roku. To se projevuje na tržbách maloobchodu i služeb, které jsou dnes pod úrovní roku 2007, protože lidé šetří, neinvestují do nového bydlení.
To je také hlavní důvod, proč stavebnictví proti loňskému roku pokleslo o 10 %. Kromě tuzemských potravin lidé nenakupují ani vybavení do domácností a stavební materiál. Důvodem je fakt, že mzdy rostou v posledních čtyřech letech v průměru jen o procento ročně. Hrozící nezaměstnanost pak rodiny nutí, aby šetřily na horší časy. Mzdový pokles způsobila úsporná opatření této vlády. Ve státním sektoru klesly loni mzdy o 2 %, letos o 3 %. To umožňuje také soukromníkům držet mzdy na nízké úrovni. A možná do toho přijde další krize.
Pravicová vláda tak schovává své neúspěchy a neschopnost pod peřinu s názvem krize. Uvědomme si, že od 1. ledna 2012 začnou platit zákony, které přináší vyšší spoluúčast pacientů na úhradě léčebných výloh, zvýšení zdravotnických poplatků, vyšší DPH, tedy zdražení potravin, léků a výloh na bydlení a to se občané opravdu nebudou stačit divit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČSSD
Proč není veřejnou informací rozhodnutí ministerstva o zrušení nějaké VŠ?
Podle mě by to mělo být veřejné. Jde třeba o soukromou Vysokou školu aplikovaného práva. Nemohl byste třeba vy zjistit a říci, proč byla uzavřena? Shodou okolností tam totiž studovali i někteří politici, kteří se zrovna nemají k tomu, uveřejnit svou bakalářskou práci. Ostatně neměla by ta být veřejn...
Další články z rubriky

6:03 Prokšanová (KSČM): Pečující také potřebují péči
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k situaci v sociálních službách
- 22:01 Zelení: Útoky, výsměch, podezírání...
- 22:01 Zdobinský (Piráti): Protikorupční ANO pomáhá vytvořit korupční prostředí
- 20:03 Šichtařová (Svobodní): Fondy se propadly, lidé přišli o peníze a nikdo to neřeší
- 18:05 Bartůšek (Přísaha): Bilion sem bilion tam
- 16:02 Zwyrtek Hamplová: Malý státní znak degradován na pouhé logo