Lobbyistické skupiny, jinými slovy tzv. organizované zájmy, bychom tedy měli, pokud jde o lepší přístupnost k plánované evropské legislativě, obslouženy. Teď by mohla přijít řada i na běžné občany, kterých se zúčastňuje těchto veřejných konzultací žalostně málo. Dílem proto, že nemají zájem (což je škoda, protože by pak nemuseli tolik spílat na ten nenáviděný Brusel, který nám prý pořád cosi přikazuje a ani nám o tom nic neřekne), dílem proto, že i pokud by zájem měli, o nějakých veřejných konzultacích ani nevědí a dílem jistě i proto, že ačkoliv všichni občané Evropské unie mají právo se vyjádřit v oficiálním jazyce, tak to v případě veřejných konzultací platí pouze částečně - tedy odpovědět můžete třeba česky, ale veškerý text, odkazy a otázky musíte přelouskat většinou anglicky, německy nebo francouzsky.
Zpřístupnění veřejných konzultací ve všech oficiálních jazykových verzích, jejich lidštější podobu a i lepší obecnou informovanost o tomto nástroji dlouhodobě prosazuji na půdě Evropského parlamentu (řadou pozměňovacích návrhů, formou dotazů na Komisi a komisařku pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež, Androullu Vassiliou). Ne jako drahou zbytečnost, ale naopak jako nezbytnou podmínku férového a rovného přístupu ke všem evropským občanům a jejich možnosti více se podílet na unijním rozhodování. I to je jeden z kamenů, na kterém se buduje důvěra a sounáležitost ke společnému evropskému dílu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz