Škárka: Víkendové volby, naděje pro Tunis

25.10.2011 12:49 | Zprávy
autor: vasevec.cz

V minulých dnech jsem se zúčastnil jako pozorovatel OBSE prvních svobodných voleb v Tunisu. A musím říct, že na mě velmi zapůsobily.

Škárka: Víkendové volby, naděje pro Tunis
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Jaroslav Škárka

Už den před volbami bylo znát, že se Tunisané na první svobodné volby těší. Dávali se s námi do řeči, chtěli vědět, co říkáme na jejich připravenost. Skoro jsem měl pocit, jako bych se vrátil o více než dvacet let zpět do tehdejšího Československa, kdy první svobodné volby po mnoha letech byly vnímány také s mimořádným očekáváním.

V rámci OBSE panovala obava, zda se organizačně volby v Tunisu zvládnou. Neexistovaly kompletní seznamy voličů, lidé se museli poměrně komplikovaně registrovat, čekaly se i občasné konfliktní situace. Samotný průběh voleb byl ale naprosto mimořádný. Volby začínaly v sedm hodin a my jako pozorovatelé jsme se zhruba půl hodiny před začátkem dostavili do první kontrolované volební místnosti. Už v tento čas stála před budovou dlouhá fronta. Zároveň nás velmi přívětivě všichni zdravili, a to od samotných voličů až po armádu, která na průběh voleb dohlížela. Všiml sem si, že ve frontě stály zvlášť ženy a muži. Inu arabská země. V průběhu dne jsme pak navštívili asi 20 volebních místností v chudší části Tunisu a všude se situace opakovala. Davy lidí, ale naprostý řád, klid a trpělivost. Podle předběžných odhadů se prvních svobodných voleb od svržení diktátora zúčastnilo 97% lidí. Co my Evropané bychom za to dali... Závěrečné sčítání hlasů se pak protáhlo. Sice jsme se ho účastnili v menší volební místnosti, nicméně více než sto kandidujících stran předznamenalo sčítací komplikace.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blaha (ODS): Strážnice patří verbířům, ne politikům

19:11 Blaha (ODS): Strážnice patří verbířům, ne politikům

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návštěvě dvou ministrů ze strany Motoristů na folkl…