Škromach (ČSSD): Vláda by měla přepracovat návrh zákona na základě skutečně politické debaty

25.01.2012 17:37

Projev na 16. schůzi Senátu dne 25. 1. 2012

Škromach (ČSSD): Vláda by měla přepracovat návrh zákona na základě skutečně politické debaty
Foto: rep
Popisek: Zdeněk Škromach

Vážený pane předsedající, vážený pane předsedající, vážený pane ministře, paní senátorky, páni senátoři, já jsem nabyl dojmu, že tady vládne naprostá selanka, jak je to perfektní zákon a jak to bude fungovat, a jenom proboha, nic s tím nedělejme, protože těch skoro 3000 paragrafů nelze ani přečíst, natož se k nim podrobněji vyjadřovat. Tomu rozumím.

Já si ale nejsem zcela jist a já to posuzuji z pohledu občana, nikoli advokáta, právníka, soudce a dalších, kteří samozřejmě takovouto normu vnímají zcela jinak. A já jsem naopak od pana ministra přesvědčen o tom, že zadání nesplnilo svůj účel, protože občanský zákoník je věc, která je důležitá pro každého občana, a jsem přesvědčen o tom, že to pojetí by mělo být tak, aby každý občan byl schopen z této normy si svá práva a povinnosti vyvodit.

Bohužel, tak jak je koncipován tento návrh zákona a tak jak jej tady pan ministr vychválil, a mám pocit, že i právě z toho důvodu, že vyhovuje silným lobbistickým skupinám v oblasti advokacie, právníků apod., protože po přijetí tohoto občanského zákoníku žádný z občanů, pokud nemá patřičně hluboké právnické vzdělání, tak fakticky neudělá nic bez pomoci advokáta apod., právníka.

A to si nemyslím, že je dobrá zpráva pro občany této země, byť jsem přesvědčen, že by měl být nový občanský zákoník, protože občanský zákoník z roku 1964 je opravdu určitou relikvií. Ale bohužel na rozdíl např. od zákoníku práce, který se podařilo v minulosti prosadit a který dodneška funguje jako nový, moderní nástroj, tak tento zákon si myslím, že pro občana bude problémem. Navíc, a nemyslím si, že je dobré se vracet téměř k Rakousko-Uhersku ve výrazech, život jde dál a existuje, dnes už nejezdí poslové na koních a máme televizi, máme noviny, máme rozhlas, máme internet, a jsem přesvědčen o tom, že některým připravovatelům tohoto občanského zákoníku to ještě nedošlo. A že tedy v mnoha věcech se používají výrazy, které, nakonec vycházím z veřejných zdrojů, kde se to stává předmětem kritiky, pachtovní smlouvu se propachtovatel zavazuje přenechat pachtýři, věc v dočasném užívání a používání, a pachtýř se zavazuje platit za propachtovanou pachtovné nebo poskytnutou poměrnou část výnosu věci.

Jako občan s běžným povědomím o právu jsem naprosto přesně informován o tom, jak to má fungovat, a myslím si, že takových skvostů se tady určitě objevuje více. Výměnky a výměnkáře pamatuji z dob mojí babičky a stařenky, ale nesetkal jsem se s tímto pojmem už minimálně 20 nebo 40 let.

Stejně tak určitě pojem pobočný spolek, rozhrady, přestavek, služebnost a služebnosti, obmýšleného apod. Musím říci, že tak, jak je občanský zákoník připraven, a vzhledem k tomu, že ministerstvo samo na poslední chvíli do tohoto zákona vstoupilo poměrně významnou změnou, tak mám obavu, že tady to dopadne podobně, jako když nás tady ujišťoval pan ministr Drábek o tom, jak má všechno připravené, prodiskutované, a jak ta jeho revoluce v oblasti sociálních dávek bude fungovat. A zatímco rozbil fungující sociální systém, který města a obce bez problémů zajišťovaly, a dnes jsme v situaci, kdy zřejmě jeho úřad a úřady práce nebudou ani schopny vyplatit základní sociální dávky lidem, kteří na nich jsou existenčně závislí, tak podobná obava pramení i z nejasností, které kolem občanského zákoníku jsou.

A to posunutí účinnosti je to minimální. A já si myslím, že je škoda, že v této věci není dohoda s vládní koalicí, aby tento vládní návrh ve sněmovně podpořila, protože jinak to bude opět jen takové senátní plácnutí do vody, protože pak to nemá smysl.

A proto já navrhuji, aby tento návrh zákona byl Senátem zamítnut. Protože vláda by měla dostat domácí úkol, přepracovat tento návrh zákona na základě skutečně politické debaty, a nikoliv jen kuloárních debat, řekněme lidí, kteří jsou v tom přímo zainteresovaní. A tím neshazuji práci těch, kteří se na tom podíleli, ale myslím si, že daleko dříve by měla být tato záležitost diskutována a směřována k tomu, aby občanský zákoník byl pro občana, aby občan s ním mohl bez problémů žít a aby nepotřeboval ke každé návštěvě úřadu doprovod advokáta, což já samozřejmě chápu, ale nemyslím si, že je správně.

Znovu opakuji, dávám návrh na zamítnutí tohoto návrhu zákona.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: senat.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: Těším se na setkání při stoletých narozeninách

22:27 Prezident Zeman: Těším se na setkání při stoletých narozeninách

Poděkování prezidenta republiky armádnímu generálovi v. v. Emilu Bočkovi