Šlégr: Novela loterijního zákona kosí české sportovce na všech úrovních

02.03.2012 19:04

Divoká dohoda, kterou na sklonku loňského roku udělal ministr financí a jeho TOP 09 se senátory zvolenými za ČSSD v rámci novely loterijního zákona, začíná mít fatální důsledky primárně pro české sportovce, ovšem negativně se projevuje i na celorepublikové ekonomické situaci.

Šlégr: Novela loterijního zákona kosí české sportovce na všech úrovních
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Šlégr

Vědecká studie totiž dokázala, že jedna koruna, vložená do sportu, ušetří čtyři koruny ve zdravotnictví a v sociálních službách.

Co zmíněná novela loterijního zákona přináší? Obce budou dostávat čtyři pětiny odvodu z výherních automatů a 30 procent odvodů z ostatních typů hazardu, jako jsou například loterie, kurzové sázky a sázkové hry v kasinu. Zbytek bude příjmem státu, přičemž směřovat by měl hlavně na sport, kulturu a ve prospěch zdravotně postižených. Zákonem to ale určeno není! Proto se může klidně stát, a při neustávající ekonomické krizi je to navíc velmi pravděpodobné, že peníze, které v minulých letech putovaly z výnosů loterijních společností mezi sportovce, přesměrují obecní zastupitelstva úplně jinam. Stačí, aby starosta či jednotliví zastupitelé neměli zájem o sport a je tzv. vymalováno. V tomto směru je ČR doslova evropským Kocourkovem. V celé EU se jedině u nás a na Kypru nefinancuje sport přímo z výnosů loterií.

Významnou změnou ve výše zmiňované novele je postavení mimo zákon zahraničních sázkových kanceláří (v rozporu s právním rámcem EU), které po internetu podnikají na českém trhu. Přesněji řečeno, zákon zakazuje provozovat hazardní hry společnostem, které nemají licenci ministerstva financí. Zákon navíc výslovně neumožňuje zahraničním společnostem licenci získat. Nový loterijní zákon rovněž zakazuje propagaci těchto zahraničních sázkových společností. To komplikuje život tuzemským sportovním klubům, které jsou jimi sponzorovány a obecně i celé financování sportu, které je v ČR už tak dost složité. Navíc studie auditorské společnosti PricewaterhouseCoopers tvrdí, že liberalizace trhu s hazardem v České republice by zvýšila příjmy státního rozpočtu v následujících pěti letech přibližně o 1,5 miliardy korun, tedy dvojnásobně, než v případě, že trh zůstane uzavřen. Snad by pak vláda nemusela snižovat příspěvky zdravotně postiženým spoluobčanům aj.

Výsledky Kalouskovy zlovolné akce, která dle mého měla jasný cíl a to sice přihrát více finančních prostředků do rozpočtů obcí, jak po tom dlouhodobě volal společník TOP 09 – STAN (Starostové a nezávislí), kterou pod tlakem mediální hysterie o hazardní lobby a v rozporu se svým programem podpořili senátoři ČSSD, se dostavují velmi rychle. Jenom české fotbalové profesionální kluby přijdou odhadem o 250 milionů korun. Čerstvé zprávy ze Slovácka hovoří o desetimilionové ztrátě, neboť budou chybět finanční prostředky od společnosti Synot tip. Spousta lidí si řekne – jsou to profíci, tak ať si pomohou sami. Je na tom kus pravdy, ovšem zahraniční praxe je poněkud jiná. Politici i veřejnost si totiž uvědomují, že úspěchy nepřichází sami od sebe, ale jsou spojeny s odpovídajícím zázemím a podmínkami. Pokud se hází vrcholovým sportovcům klacky pod nohy, nemůžeme se divit, že české fotbalové kluby (a nejen ty) mají v Evropě stále marginálnější vliv a fanoušci se z našich stadionů pomalu vytrácejí.

Ještě větší průšvih však připravil Kalousek svou novelou amatérským sportovním nadšencům. Pro mnoho občanských sdružení a tělovýchovných jednot bude totiž novela loterijního zákona znamenat naprostý zánik. Dnes už prakticky neexistuje sport, který by mohli provozovat děti ze sociálně slabších vrstev. Měsíční sazebníky některých klubů jsou pro rodiče mnohdy vražedné, ale je nutné konstatovat, že kluby za současné situace ani nemohou volit jinou cestu.

Např. v Liberci se platí za gymnastiku 1000 korun měsíčně. Když organizovali liberečtí trampolinisté v sousedním Jablonci nad Nisou Světový pohár, Česká gymnastická federace jim nepřispěla ani korunu. Neměla z čeho. Přitom předseda pořádajícího oddílu TJ Lokomotiva Miroslav Patrman, který zároveň zastává pozici hlavního trenéra, bere 20 000 korun měsíčně. A to mezi jeho svěřence patří dvanáctá trampolínistka z mistrovství světa Zita Frydrychová, připravující se na olympiádu do Londýna. Ostatní trenéři mají za hodinu práce 75 korun - přibližně stejně jako pokladní v supermarketu. A to jsou na tom ještě skvěle. Spousta trenérů mládeže se v menších venkovských klubech věnuje dětem úplně zadarmo. Nikdo jim nedá ani haléř za protelefonované hodiny nebo za benzín spotřebovaný při cestách na tréninky a zápasy.

Podobná situace je i v Ústeckém kraji. Loni stály policejní opatření na Šluknovsku za pouhý jeden víkend pět milionů korun a příčiny sociálních nepokojů stejně nevyřešily. Drobné kriminality se tam dopouští hlavně mládež ve věku 13 až 16 let. Kdyby se našly peníze na to, aby tyto děti mohly sportovat, problémů by výrazně ubylo. Srovnejme zmíněných pět milionů za víkend s šesti miliony korun, které Ústecký kraj vydá za celý rok na granty pro sport.

Český sport stojí na křižovatce. Jestliže se drtivá většina sázek týká přímo sportu, tak je nemorální, aby sportovci neparticipovali na výnosech sázkových kanceláří. A je vyloženě hloupé okrádat sportující mládež, neboť se nám to vrátí v obrovských ekonomických nákladech, které spolknou řešení kriminality, užívání alkoholu, cigaret i ostatních drog, obezity a dalších civilizačních nemocí. Sport je proti všem těmto nešvarům tou nejlepší prevencí. Je načase, aby to konečně pochopila i laxní a lhostejná většina politiků ze stran vládní koalice rozpočtové odpovědnosti.

Jiří Šlégr

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: NS - LEV 21

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Jednoznačně jsme splnili všechno, co jsme slíbili

7:00 Premiér Babiš: Jednoznačně jsme splnili všechno, co jsme slíbili

Přepis pravidelného 'Čau lidi', který pronesl premiér České republiky Andrej Babiš.