Sobotka (ČSSD): IZIP se chce dělit

04.10.2011 13:50 | Zprávy

Připomeňme si, že IZIP stála přes miliardu a byla zadána - podobně jako Opencard - bez výběrového řízení. Opakovaně se zjišťovalo - tak jako u Opencard - že je k ničemu. Seriózní zájem lékařů a pacientů, kteří by skutečně smluvně naplno využívali její funkce, byl mizivý, až směšný.

Sobotka (ČSSD): IZIP se chce dělit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Zprávy jsou jako obvykle dvě, jedna dobrá, druhá špatná. Tak nejprve dobrá: Není pravda, že kritika ČSSD zůstává bez odezvy. Když jsme na začátku září požádali o svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny k několika evidentně korupčním kauzám a zmínili jsme také předražený, nefunkční a prodělečný systém zdravotních knížek IZIP, reakce přišla okamžitě. Špatná zpráva je, že tato reakce nespočívala v sebekritickém přehodnocení jednání na hranicích ekonomické kriminality, ale v tom, že do IZIP byl rychle namočen také zahraniční subjekt, aby se dalo další dojení veřejných peněz vynucovat mezinárodní arbitráží.

Oním zahraničním subjektem je podle veřejně dostupných zdrojů firmička s minimálním kapitálem, jednomužným vedením, bez telefonu, srovnatelná tedy s garážovým s.r.o. Vznikla v srpnu a už v září koupila v polovinu miliardové společnosti (49 %). Koupila? Prý ji dostala zadarmo. Překvapení jsou všichni, ministr zdravotnictví Leoš Heger, správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny. Možná bychom se to vůbec nedozvěděli, kdyby na to nepřišli investigativní reportéři České televize.

„Pro mne je to jasný partner," řekl reportérům ředitel VZP, tedy správce jednoho z největších fondů veřejných peněz v zemi. Jsou to peníze, které mu občané svěřují povinně, formou odvodů z přijaté i vyplácené mzdy. Tyto peníze jsou zárukou jejich zdravotní péče, tedy i záchrany života, když dojde na nejhorší. Od ředitele VZP se očekávají služby se špičkovou odborností, proto je také jedním z nejlépe placených manažerů. Rozhodně nebere statisíce za to, že ho kdokoliv překvapí a opije rohlíkem.

Připomeňme si, že IZIP stála přes miliardu a byla zadána - podobně jako Opencard - bez výběrového řízení. Opakovaně se zjišťovalo - tak jako u Opencard - že je k ničemu. Seriózní zájem lékařů a pacientů, kteří by skutečně smluvně naplno využívali její funkce, byl mizivý, až směšný.

Přesto do ní vytrvale tekly peníze VZP. Vysvětlení se najde snadno - stejnojmennou společnost založili, vlastnili a zřejmě vnutili jako partnera VZP dva dlouholetí politici ODS - Miroslav Ouzký a Milan Cabrnoch. Dosáhli toho z pozic zdravotního výboru Poslanecké sněmovny, který má VZP kontrolovat. Oba politici nyní působí za ODS v Evropském parlamentu. Našli bychom v posledních letech v české politice větší příklad střetu zájmů? Mimo kauzu Řebíček/Viamont asi těžko.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: ČSSD

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zwyrtek Hamplová: Návrh na zrušení pěti částí konsolidačního balíčku

17:04 Zwyrtek Hamplová: Návrh na zrušení pěti částí konsolidačního balíčku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k jednání Ústavního soudu na podnět části senátorů.