Sobotka (ČSSD): Kalouskova spirála poklesu

20.02.2012 13:20 | Zprávy

Neradostná vyhlídka – méně peněz a vyšší ceny. Právě to se dá vyčíst ze souběhu dvou negativních tendencí české ekonomiky.

Sobotka (ČSSD): Kalouskova spirála poklesu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Vyhlídku toho, že lidé budou mít hlouběji do kapsy, signalizuje zpráva Českého statistického úřadu o tom, že HDP se snižoval už druhý měsíc po sobě. Výraz, který se pro takovou situaci používá, zní nechtěně trochu legračně – recese, – ale to je zhruba všechno, co je na něm lákavého. Ekonomika míří dolů a to je hrozba pro mzdy i pracovní místa. Ceny však zamíří opačným směrem. Obojí je selháním hospodářské politiky Nečasovy vlády.

Věcný komentář Drahomíry Dubské na stránkách ČSÚ to formuluje ostře: „Spotřeba domácností nebyla loni v posledním čtvrtletí v dynamice horší než v předchozích obdobích roku, že investice výrazně poklesly a výdaje vládního sektoru se podle očekávání nevzchopily. Poslední instancí tak zůstal opět zahraniční obchod.“

A k tomu teď přidáme přírůstek inflace, který je jasným signálem, že může následovat další přesun bohatství od chudších k bohatým, protože zvyšování daní z přidané hodnoty (DPH) je nedílnou součástí operace zvané „vládní penzijní reforma.“ Zaplatí ji všichni ve zvýšené DPH a profitovat z ní bude maximálně 15 % obyvatel občanů s největšími příjmy, kterým se takto „prodražený“ druhý pilíř důchodové reformy vyplatí.

Jak hluboko a jak dlouho bude ekonomika klesat, teprve uvidíme. Domácí poptávku podtrhává směska tupých a ostrých škrtů, ordinovaných hlavně ministrem financí Miroslavem Kalouskem. U růstu cen jsou otazníky také, protože nástroje, kterými se ceny obvykle krotí, jsou při hospodářském poklesu nepoužitelné. Žádný centrální bankéř nechce být tím, kdo ekonomiku dorazí, když jí ke všem problémům přidá další v podobě zvýšených úrokových nákladů.

Hospodářská politika vlád, které sestavovala ODS, se tak podobá psu v honičce za vlastním ocasem. Zatímco ořezává veřejné výdaje (včetně poklesu mezd), aby snížila zadluženost, kterou způsobila snížením daní, chybějící poptávka stlačuje ekonomiku, což snižuje šanci splatit dluhy. Neboť vypadávají daňové příjmy. Taková je železná logika Kalouskovy spirály. Ta teď přechází do vývrtky, když se bezradná vláda k daním vrátila, ale na špatném konci, a přidala tak k poklesu i zvyšování cen.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Problém státního rozpočtu není v jeho nedostatečných příjmech, ale v jeho výdajích

Když není problém v příjmech, tak proč zvyšujete daně? A když jde o výdaje, tak na nás lidech - na všech skupinách jste šetřili. Kolik jste ale ušetřili na sobě? Co vím, tak se vám zvedli platy, navýšili jste počet ministerstev... A jestli budete vládnout dál, tak jak si to dál představujete? Kde ch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SPD: Policejní útok na SPD. Vyvlekli nemocnou z domu

16:20 SPD: Policejní útok na SPD. Vyvlekli nemocnou z domu

Tisková zpráva SPD o policejním útoku na zástupkyni hnutí