Sobotka (ČSSD): Řadu let jsme se snažili přesvědčit pravicové kolegy o přímé volbě prezidenta

14.12.2011 10:50 | Zprávy

Projev na 32. schůzi Poslanecké sněmovny dne 14. 12. 2011

Sobotka (ČSSD): Řadu let jsme se snažili přesvědčit pravicové kolegy o přímé volbě prezidenta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Děkuji. Vážená paní předsedkyně, vážené kolegyně, vážení kolegové, vážená vládo, dámy a pánové, musím říct, že dnešní den je pro Českou sociální demokracii důležitým dnem, protože ta naše snaha prosadit přímou volbu prezidenta republiky do ústavního pořádku České republiky trvá vlastně už od roku 1992. Tehdy poprvé naši předchůdci, kteří seděli tady v lavicích, ještě tehdejší České národní rady, když jako sociální demokraté připravovali alternativní návrh k ústavě vznikající České republiky, tak do této alternativy zakomponovali návrh na to, aby prezident republiky byl volen přímo všemi občany.

Tehdy na přelomu let 1992 až 1993 ovšem převážil názor v této Poslanecké sněmovně, který tehdy reprezentovaly nově vzniklé politické strany ODS, Občanská demokratická aliance, KDU-ČSL, o tom, že součástí nové Ústavy České republiky, která byla schválena na konci roku 1992 a začala platit od 1. ledna roku 1993, tak že součástí této Ústavy přímá volba prezidenta republiky nebude.

Tehdy se podařilo prosadit do Ústavy České republiky předpoklad pro jiný prvek přímé demokracie. Bylo to obecné referendum. A nadcházející léta, která jsme zažívali na politické scéně a zažívali naši předchůdci a zažívali jsme také my, byla obdobím boje o to, zdali požadavky na prvky přímé demokracie se do naší Ústavy prosadí či nikoliv.

Chci konstatovat, že my jako sociální demokraté jsme opakovaně v této Poslanecké sněmovně předkládali návrhy na to, aby byla zavedena přímá volba prezidenta republiky. Takovéto návrhy jsme předkládali jako poslanci, ale návrh na přímou volbu prezidenta republiky v roce 2003 předložila tehdy také koaliční vláda, v jejímž čele stála sociální demokracie. Také jsme přicházeli s návrhy na to, aby předpoklad zavedení zákona o obecném referendu, který obsahuje naše Ústava, tak aby byl naplněn tím, že bude přijat zákon o obecném referendu. Řadu let jsme strávili tím, že jsme se snažili přesvědčit pravicové kolegy a kolegyně v Poslanecké sněmovně, aby prvky přímé demokracie podpořili. Ať už šlo o přímou volbu prezidenta republiky nebo obecné referendum.

Jsem rád, že dnes mohu konstatovat, že výsledkem tohoto mnohaletého tlaku je skutečnost, že se dnes scházíme nad vládním návrhem novely Ústavy, který má reálnou šanci na to, aby mohl být přijat. Poprvé od roku 1992 je zde reálná šance na to, aby Poslanecká sněmovna schválila dostatečným počtem hlasů novelu Ústavy, která přinese možnost zvolit přímo hlasováním všech občanů prezidenta České republiky. Pro nás je to skutečně velmi důležitá chvíle a vážíme si toho, že se to povedlo. Že tlak, který jsme také pomáhali jako sociální demokraté řadu let vyvíjet, tak nakonec vedl k možnému pozitivnímu výsledku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Zbraně

Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD) Obří ceny v obchodech a podprůměrně nízké platy.

10:05 Vích (SPD) Obří ceny v obchodech a podprůměrně nízké platy.

Vládě Petra Fialy je zcela jedno, jak moc se propadla životní úroveň českých občanů, hlavně že je na…