Štěch (ČSSD): Spolupráce Česka a Slovenska je pro obě země životně důležitá

10.12.2012 18:11

Předseda Senátu PČR Milan Štěch s chotí uspořádal dnes v sídle horní parlamentní komory slavnostní oběd na počest prezidenta Slovenské republiky Ivana Gašparoviče s manželkou.

Štěch (ČSSD): Spolupráce Česka a Slovenska je pro obě země životně důležitá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Štěch

"Naše národy a státy jsou si tak blízké, že se mi ani označení našich vzájemných vztahů za nadstandardní nezdá dostatečné. Situace ve světě a v Evropě potvrzuje, že spolupráce našich zemí je pro nás životně důležitá," zhodnotil vzájemné česko-slovenské vztahy předseda Senátu Milan Štěch.

Návštěva prezidenta Slovenské republiky v Česku probíhá právě v době, kdy si Češi a Slováci připomínají osamostatnění obou států. "Jsem velmi rád, že  se v roce 20. výročí pokojného a doslova kultivovaného rozdělení společného státu a vzniku dvou samostatných států  setkáváme zde v České republice, na půdě českého parlamentu," řekl prezident Gašparovič. Zdůraznil význam komunikace a přátelství mezi českými a slovenskými občany, ale také spolupráce na úrovni institucí obou států, a to v rovině bilaterální, ale také v rámci multilaterálních platforem, jako je Evropská unie, Visegrádská skupina nebo NATO.

Hlavními tématy rozhovorů byly ústavy obou zemí a změny v průběhu jejich dvacetileté historie, přímá volba prezidenta, jaderná energetika, fotovoltaika, ekonomická situace v Česku a na Slovensku a vývoj eurozóny.

"Slovensku velmi pomohl vstup do Evropské unie a Severoatlantické aliance, protože to byl signál světu, a potažmo zahraničním investorům,  že Slovensko je zodpovědné," řekl I. Gašparovič. Některé unijní mechanismy, kupříkladu dotační politiku pro oblast zemědělství, je podle něj nutno přehodnotit. Členské země EU by dle slov slovenského prezidenta měly věnovat maximum úsilí překonání stávajících problému eurozóny, a umožnit tak další rozvoj Evropské unie. 

Jednání ve Valdštejnském paláci se zúčastnila rovněž místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Jozef Regec, místopředseda Výboru pro záležitosti EU Zdeněk Besta, předseda Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí Tomáš Grulich a senátoři Libor Michálek a Jaromír Štětina.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Milan Štěch

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): Nová nizozemská vláda výrazně zpřísní svou azylovou politiku

6:16 Fiala (SPD): Nová nizozemská vláda výrazně zpřísní svou azylovou politiku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k azylové politice nové nizozemské vlády.