Světlík (ODS): Řešení čištění odpadních vod malých obcí

14.05.2012 16:36

V současné době je čím dál větší pozornost věnována čištění odpadních vod z různých aglomerací, a to i z pohledu dnešního nedostatku vody v přírodě způsobeného jak urbanizací krajiny, tak zemědělskou činností. Jedním z důležitých aspektů je otázka čistoty vod v přírodě.

Světlík (ODS): Řešení čištění odpadních vod malých obcí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čistička

Je faktem, že se situace dramaticky zlepšila, což je dáno rozšiřováním čistíren odpadních vod u větších obcí, tak i změnou průmyslové výroby. Nesmíme však zapomínat na dosti velký počet obcí, kde je počet obyvatel v úrovni od 300 do 1000. Takto malé obce, kde se roční rozpočet pohybuje kolem 2 milionů Kč, je jen velmi obtížné řešit odkanalizování a následné čištění odpadních vod. Dotačně lze řešit výstavbu ČOV a kanalizaci, nicméně náklady se na takovouto akci mohou pohybovat v úrovni 3 až 5 desítek milionů korun. Spoluúčast obce je 30% celkových uznatelných nákladů.

Dalším zásahem do rozpočtu obcí je následná rekonstrukce výstavbou dotčených komunikací, což v mnoha případech již tak zatížený rozpočet není schopen řešit. Z těchto důvodů pak mnohé obce nejsou schopny řešit takovéto projekty na čištění odpadních vod. Je faktem to, že krajské úřady jsou schopny být nápomocny tomuto snažení a také tak činí, avšak nelze pokrýt všechny požadavky.

Je žádoucí, aby k řešení této problematiky byla hledána cesta jak na straně jednotlivých resortů, tak i na straně jednotlivých krajských úřadů. Nabízí se zde možnost zvýhodnění tam, kde vyčištěná voda z ČOV neodtéká přímo do vodotečí (voda pro občany je čerpána z podzemních zdrojů), ale je případně zadržována ve zbudovaných rybnících, tůních či mokřadech zřízených za tímto účelem pod ČOV. Takto připravené projekty by bylo možno financovat z 90% a případně i více, avšak jako soustavu, ne odděleně. Pokud by byla řešena i otázka dešťových vod z komunikací, pak nechť je do celého projektu zahrnuta i případná oprava výstavbou dotčených komunikací.

Ing. Radim Světlík, zastupitel za obec Hvozdec u Veverské Bitýšky

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ODSTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): Prodlužováním nouzového stavu vláda zakrývá neschopnost řešit uprchlickou krizi

22:21 Fiala (SPD): Prodlužováním nouzového stavu vláda zakrývá neschopnost řešit uprchlickou krizi

Komentář na facebookovém profilu k nouzovému stavu