Používají to jako argument proti návrhu na zdanění hazardu a zavedení speciálního odvodu s tím, že bude poškozen neziskový sektor. Zástupci TOP 09 a STAN tento argument nepřijímají a deklarují (resp. vyzvou Svaz měst a obcí ČR), že obce po zvýšení příjmů z hazardu nedopustí kolaps neziskového sektoru a přispějí na financování veřejně prospěšných projektů, které jsou skutečně potřebné.
V rámci daňové reformy (zákony související se zřízením JIM) se navrhuje zrušit osvobození loterijních společností od daně z příjmů a dále zavedení speciálního odvodu z rozdílu vsazených a vyplacených částek. Původní návrh MF byl pozměněn na popud VV na jednání vlády. Po dalších koaličních jednáních bude předložen pozměňovací návrh poslankyně Langšádlové.
Všechny výše uvedené návrhy ruší odvody na VPÚ, které jsou nyní povinné, ročně činí kolem 3-3,5 mld. Kč, nicméně stanovení příjemce odvodu je zcela na libovůli loterijních společností. Kontrola těchto odvodů je administrativně náročná, nelze vyloučit zneužívání odvodů, je známo mnoho pochybných případů, které se objevily v médiích, šetří je policie. Hazardu však nebude nic bránit odvádět prostředky na VPÚ dobrovolně nad rámec povinných odvodů do veřejných rozpočtů.
Daň z příjmů loterijních společností se bude rozdělovat standardně podle rozpočtového určení daní (RUD) mezi stát, obce a kraje. Speciální odvod se bude rozdělovat mezi stát a obce, zde bude záležet na druhu hazardu. Sazba odvodu je stanovena na 20 % a pozměňovací návrh poslankyně Langšádlové uvádí následující rozdělení:
1) Výherní hrací přístroje, videoterminály a jiná technická zařízení („bedny") - z jednoho zařízení bude sazba (pevná část) cca 20 tis. Kč ročně pro obec, kde se zařízení nachází. Poměrná část (20 %) se rozdělí mezi stát a obce, kde se nachází zařízení, v poměru 3:7 ve prospěch obcí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: TOP 09