Tesařík (ČSSD): Nejen Lidice by měly mít své místo v zákoně o státních svátcích

6. 5. 2013 6:25

Senátor Tesařík navrhl v souvislosti s projednáváním novely zákona č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, že by tento předpis měl vedle zmínky „Vyhlazení obce Lidice“ připomínat také další místa na našem území, která postihly podobné tragické události.

Tesařík (ČSSD): Nejen Lidice by měly mít své místo v zákoně o státních svátcích
Foto: senat.cz
Popisek: Senátor za ČSSD Martin Tesařík.
reklama

Učinil tak s ohledem na skutečnost, že v těchto týdnech si připomínáme nejen 68. výročí Dne vítězství nebo květnového povstání českého lidu, ale i vypálení obcí jako jsou Zákřov, Prlov, Ploština, Vařákovy Paseky nebo Javoříčko nacisty.

„Osobně v zákoně postrádám alespoň obecnou zmínku o tom, že oběťmi této zlé doby se stala i řada dalších obcí na území České republiky, které postihl podobný osud jako právě Lidice. Nevolám zde však po překotném přepisování zákona, ale po tom, abychom si uvědomili, že je řada dalších skutečností, se kterými bychom se měli v souvislosti s tímto předpisem vypořádat. Osobně jsem připraven na toto téma iniciovat diskusi se zástupci dotčených subjektů.“ uvedl senátor Martin Tesařík.

Dalším z významných úspěchů je schválení novely zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, které umožní vytvoření tzv. Fondu zábrany škod financovaného 3% z přijatého zákonného pojištění. Tyto prostředky budou směřovány na nákup a obnovu vybavení složek integrovaného záchranného systému, a to především dobrovolných a profesionálních hasičů.

„Je třeba zdůraznit, že tyto peníze se neprojí, ale prostřednictvím nového Fondu zábrany škod poputují převážně na financování techniky. Nikdo, tedy ani hasiči, tyto peníze nepromítne do svých mezd nebo odměn, ačkoli by si to v řadě případů zasloužili. Měla by však zaznít také některá další fakta doplněná statistikou. Kupříkladu v roce 2012 bylo při celkovém počtu 81 404 dopravních nehod usmrceno 681 osob, dále 2 986 bylo těžce zraněno a 22 590 lehce. Při záchraně životů hraje významnou roli faktor času a kvalita vybavení. To vše by se teď mohlo zlepšit.“ sdělil ke svému rozhodnutí návrh podpořit senátor Tesařík.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: cssd.cz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Dostálová: Novela programu Výstavba umožňuje obcím větší pružnost

7:32 Ministryně Dostálová: Novela programu Výstavba umožňuje obcím větší pružnost

Vláda schválila vylepšení podmínek programu Výstavba pro obce č.112/2019, vycházejícího z loňského v…