Tluchoř (ODS): Úsporný balíček je v rozporu s programem ODS

13.07.2012 17:51

Opravdu mám teď divný pocit, když porovnávám náš předvolební program a naši dnešní skutečnou politiku. Razantní zvyšování daní, dvě sazby DPH, milionářská dávka, trestání rodin živnostníků. Nic z toho jsme neslibovali.

Tluchoř (ODS): Úsporný balíček je v rozporu s programem ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Tluchoř
reklama

Vážený pane předsedající, vážení členové vlády, dámy a pánové. Poslanecký klub Občanské demokratické strany si odhlasoval dnes ráno závazné hlasování k tomuto zákonu a mně jako loajálnímu poslanci nezbývá nic jiného než toto rozhodnutí respektovat. Zároveň mi ale dovolte říct, že je férové říci, že s tím zásadně nesouhlasím.

Úsporný balíček, jak je navržen, je v rozporu s programem a dlouhodobou politickou Občanské demokratické strany. Je v přímém rozporu s tím, co jsme slibovali našim voličům. A jsem přesvědčen, že je i v přímém rozporu se zájmy České republiky a jejích občanů. Zvýšení daní jako lék na krizi prostě nefunguje. To jsme říkali vždy. Vždy jsme prosazovali nízké daně a navzdory kritikům z řad levice a odborům jsme na tom neustále trvali. Trvali jsme na tom, že tím snižujeme příjmy rozpočtu, ale zároveň jsme schopni ekonomiku nastartovat. A měli jsme pravdu. Po snížení a zjednodušení daní v roce 2008 se jejich výběr opravdu zvýšil, a to navzdory zpomalující se ekonomice. Opravdu mám teď divný pocit, když nás odbory poučují o platnosti Lafferovy křivky. A dokazují nám, že naše zvyšování daně snižuje jejich výběr a dusí ekonomiku.

Opravdu mám teď divný pocit, když porovnávám náš předvolební program a naši dnešní skutečnou politiku. Razantní zvyšování daní, dvě sazby DPH, milionářská dávka, trestání rodin živnostníků. Nic z toho jsme neslibovali. My jsme přece slibovali, že překonáme krizi, vypořádáme se s dluhy a nastartujeme Českou republiku k nové prosperitě. Proto nám voliči dali přednost před levicí. Bohužel se obávám, že tímto balíčkem jsme neobhájili svou ekonomickou kompetenci, která je hlavním rozpoznávacím znakem Občanské demokratické strany už od jejího založení před 20 lety.

Z těchto důvodů jsem na klubu Občanské demokratické strany navrhoval vrátit úsporný balíček do druhého čtení tak, aby byl čas na jednání a my jsme, ano, v koalici, mohli do balíčku prosadit alespoň část programu ODS. Bohužel, neuspěl jsem. A respektuji to. Nicméně neberu argument, že balíček musí zůstat tak, jak je, protože si to tak přál Miroslav Kalousek a Vít Bárta nebo dnes Karolína Peake. Stejně tak neberu argument, že pánové Sobotka a Filip by zvyšovali daně ještě víc. My nejsme TOP 09, my nejsme Věci veřejné ani dnes LIDEM, my nejsme samozřejmě ani ČSSD a KSČM, my jsme ODS, dámy a pánové, děkuji.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PSP ČR
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Berg (Zelení): Teď je klíčové, aby Andrej Babiš tuto příležitost nezmařil

11:30 Berg (Zelení): Teď je klíčové, aby Andrej Babiš tuto příležitost nezmařil

Komentář na facebookovém profilu k plánu na obnovu Evropy po krizi, který představila Evropská komis…