Uhl (ČSSD): Bouře ve sklenici justiční vody

05.10.2011 21:20 | Zprávy

Na počátku – tedy na veřejnosti známém počátku – všech vnitřních problémů státního zastupitelství, které zatím vyústily v rozklad pražského vrchního zastupitelství a stálé konečné neodvolávání jeho vedoucího Vlastimila Rampuly, bylo trestní stíhání Hámida bin Abdala Sáního, člena několikasetčlenného katarského panovnického rodu, z roku 2005.

Uhl (ČSSD): Bouře ve sklenici justiční vody
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Uhl

Na počátku - tedy na veřejnosti známém počátku - všech vnitřních problémů státního zastupitelství, které zatím vyústily v rozklad pražského vrchního zastupitelství a stálé konečné neodvolávání jeho vedoucího Vlastimila Rampuly, bylo trestní stíhání Hámida bin Abdala Sáního, člena několikasetčlenného katarského panovnického rodu, z roku 2005.

Katarský princ, jak se tu uctivě Sánímu říká, žil léta v Praze, kde ho soudce vzal do vazby v roce 2004 jako obviněného z pohlavního zneužívání. Za soulože s dívkami mladšími 15 let jim dával dárky a peníze. Pak dostal 30 měsíců nepodmíněně, což bylo podle mne příliš mírné. Ve věci byli činní dva soudci - z Obvodního soudu Praha 2 Monika Křikavová a Petr Stutzig z Městského soudu v Praze.

Málem kvůli tomu padla před volbami v roce 2006 koaliční vláda. Pavel Němec, ministr spravedlnosti, hrozil, že jeho Unie svobody z křehké koalice (jen 101 poslanců ve Sněmovně) odejde, neodvolá-li vláda z funkce nejvyšší státní zástupkyně Marii Benešovou. Premiér Jiří Paroubek podlehl jeho nátlaku a nechal tuto prostořekou, ale statečnou a práva dbající ženu odvolat. Byl to i začátek Paroubkova politického konce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

ČSSD , justice , Rampula , Uhl , Katar , katarský princ

autor: cssd.cz

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Premiér Fiala: Věřím, že Slovensko zohlední odpovědnost vůči společným evropským hodnotám

9:05 Premiér Fiala: Věřím, že Slovensko zohlední odpovědnost vůči společným evropským hodnotám

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k 18. balíčku sankcí proti Rusku