Vaňhová (ČSSD): Ústecký kraj má plán proti vysoké nezaměstnanosti

18.05.2012 13:20

Ústecký kraj představil akční plán Ústecký program zaměstnanosti 2020, jehož cílem je snížit míru nezaměstnanosti v tomto severočeském kraji na celorepublikový průměr.

Vaňhová (ČSSD): Ústecký kraj má plán proti vysoké nezaměstnanosti
Foto: Ústecký kraj
Popisek: Jana Vaňhová (ČSSD)

Ten činil na konci dubna 8,2 %, zatímco v Ústeckém kraji to bylo 13,2 %, nejvíce ze všech krajů v České republice. Představitelé kraje věří, že snížení vysoké nezaměstnanosti přispěje i k řešení dalších problémů, jako je narůstající napětí v sociálně vyloučených lokalitách nebo vysoká kriminalita.

„Ústecký kraj se dnes zveřejněným programem pouští obdobně jako v případě Ústeckého balíčku za hranici svých kompetencí a supluje roli současné i minulých vlád, které nebyly schopny za uplynulých dvacet let přijít s řešením, jež by tento region zbavilo nelichotivého prvenství v počtu nezaměstnaných lidí. Našemu plánu jsme dali jasné motto: Je potřeba dát práci těm, kteří chtějí pracovat, a více motivovat ty, kteří pracovat nechtějí,“ uvedla Jana Vaňhová, hejtmanka Ústeckého kraje.

Ústecký kraj chce i prostřednictvím akčního plánu Ústecký program zaměstnanosti 2020 upozorňovat a tlačit na vládu, aby konečně přistoupila k řešení nezaměstnanosti v tomto regionu. Ústecký program zaměstnanosti 2020 například definuje 17 konkrétních požadavků směrem k vládě a Poslanecké sněmovně. Jde například o zvýšení výdajů na aktivní politiku zaměstnanosti, vytvoření motivace v podobě výrazně vyšší minimální mzdy v porovnání s výší dávek, nárůst podílu zaměstnanců pracujících na zkrácenou pracovní dobu, vymezení statutu sociálního podnikání, různá daňová zvýhodnění pro zaměstnavatele a nové investory, ale také o zamezení práce načerno povinností zaměstnavatele nahlásit nového zaměstnance před jeho nástupem do práce, znovuzavedení povinnosti zaměstnavatelů hlásit na úřad práce volná pracovní místa atd.

„Zásadně nesouhlasíme zejména se snižováním finančních prostředků v programu aktivní politiky zaměstnanosti - v letošním roce došlo v porovnání s rokem 2011 v Ústeckém kraji k dvoutřetinovému snížení,“ doplnila Jana Vaňhová.

Ústecký kraj předpokládá, že se do programu zaměstnanosti zapojí i další aktéři na trhu práce. Směrem k Ministerstvu práce a sociálních věcí se požadavky zaměřují primárně na nové projekty financované z Evropského sociálního fondu, motivaci k dalšímu vzdělávání nebo systém postupného vzdělávání.

Prvním konkrétním krokem vycházejícím z Ústeckého programu zaměstnanosti 2020 je vytvořit v rámci příspěvkových organizací Ústeckého kraje zhruba 480 nových pracovních míst. Celkem své požadavky předložilo 20 organizací z oblasti sociální a zdravotní (představa více než 70 míst), 85 škol a školských zařízení (více než 380 míst) a 10 organizací z oblasti kultury (přibližně 20 míst). Jedná se například o profese jako sociální pracovník, rehabilitační pracovník, údržbář, pečovatel, fyzioterapeut, zahradník, asistent pedagoga, lektor, domovník, vrátný, řemeslné obory, uklízeč a různé pomocné profese. Ve většině se jedná o dlouhodobá pracovní místa, nikoli o sezónní práce. Financování pracovních míst se plánuje v rámci aktivní politiky zaměstnanosti a projektů ESF.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Kr-ustecky.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zelení: Spalovat odpady možná ano, ale určitě ne takto

22:45 Zelení: Spalovat odpady možná ano, ale určitě ne takto

Ve Vrátě u Českých Budějovic se chystá jedna z několika spaloven v ČR. Přesněji a krkolomněji řečeno…