Vaňhová: Zavedení systému kurzarbeit je po delší době dobrou zprávou

4. 9. 2012 18:39

Ústecký kraj vítá záměr ministerstva práce a sociálních věcí zavést v České republice od 1. září 2012 osvědčený systém nazývaný kurzarbeit.

Vaňhová: Zavedení systému kurzarbeit je po delší době dobrou zprávou
Foto: Ústecký kraj
Popisek: Jana Vaňhová (ČSSD)
reklama

Ten umožní firmám, kterým klesne objem zakázek, ponechat si stávající počet zaměstnanců. Nadbyteční zaměstnanci se však budou muset vzdělávat a za to stát uhradí jejich mzdu. Zavedení systému kurzarbeit je jedním z požadavků Ústeckého kraje vůči ministerstvu, které jsou uvedeny v Ústeckém programu zaměstnanosti 2020.

„Zavedení systému kurzarbeit je po delší době první dobrou zprávou. Tento záměr ministerstva má naši plnou podporu a věřím, že jej firmy v Ústeckém kraji využijí a podaří se udržet pracovní místa ohrožená ekonomickou recesí. Nyní by se ministerstvo mělo zabývat dalšími návrhy, které jsme definovali v Ústeckém programu zaměstnanosti 2020,“ uvedla Jana Vaňhová, hejtmanka Ústeckého kraje.

Ústecký program zaměstnanosti 2020, který kraj veřejnosti představil letos v květnu a jehož hlavním cílem je snížit vysokou míru nezaměstnanosti v regionu na republikový, definuje celkem pět požadavků vůči ministerstvu práce a sociálních věcí. Zavedení systému kurzarbeit bylo přitom klíčovým bodem. Nyní by se ministerstvo mělo zaměřit například na zajištění potřebných výdajů na vzdělávání a aktivní politiku zaměstnanosti z důvodu podprůměrných výdajů z veřejných i soukromých zdrojů v ČR při evropském srovnání nebo podporu vytvoření pracovních míst nikoli až po 5 měsících, ale okamžitě po vstupu uchazeče do evidence uchazečů o zaměstnání. Úspora vznikne nejen na vyplácené podpoře v nezaměstnanosti, ale i v oblasti sociálních dávek. Již několik studií prokázalo, že jakékoliv aktivní opatření vedoucí k zaměstnání uchazečů o práci je efektivnější než prosté vyplácení dávek. Navíc klient bude psychicky podpořen, nepřijde o pracovní návyky.

Ústecký program zaměstnanosti 2020 například definuje i 17 konkrétních požadavků směrem k vládě a Poslanecké sněmovně. Jde například o zvýšení výdajů na aktivní politiku zaměstnanosti, vytvoření motivace v podobě výrazně vyšší minimální mzdy v porovnání s výší dávek, nárůst podílu zaměstnanců pracujících na zkrácenou pracovní dobu, vymezení statutu sociálního podnikání, různá daňová zvýhodnění pro zaměstnavatele a nové investory, ale také o zamezení práce načerno povinností zaměstnavatele nahlásit nového zaměstnance před jeho nástupem do práce, znovuzavedení povinnosti zaměstnavatelů hlásit na úřad práce volná pracovní místa atd.

Prvním konkrétním krokem vycházejícím z Ústeckého programu zaměstnanosti 2020 je záměr vytvořit v rámci příspěvkových organizací Ústeckého kraje zhruba 480 nových pracovních míst.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Kr-ustecky.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek (TOP 09): V těchto turbulentních časech se ty prognózy dělají mimořádně špatně

18:38 Kalousek (TOP 09): V těchto turbulentních časech se ty prognózy dělají mimořádně špatně

Projev na 62. schůzi Poslanecké sněmovny 21. října 2020, návrh zákona o kompenzačním bonusu v souvis…