Vaňhová: Zrušení doplatku na bydlení, další nerozumný vládní škrt

13. 4. 2012 8:51

Jedním z navrhovaných „úsporných“ opatření vlády je i zrušení doplatku na bydlení.

Vaňhová: Zrušení doplatku na bydlení, další nerozumný vládní škrt
Foto: Ústecký kraj
Popisek: Jana Vaňhová (ČSSD)
reklama

Toto zdánlivě bezvýznamné opatření se drtivě dotkne životů téměř 30 tisíc lidí, kteří jsou na něm závislí. V našem kraji se jedná zhruba o 4,5 tisíce lidí. Doplatek na bydlení pobírají ti, kterým po uhrazení nákladů na bydlení nezbývá takzvaná částka na živobytí, jejíž výpočet se odvíjí od existenčního a životního minima.

Typickými příjemci doplatku na bydlení jsou ti nejchudší: lidé v hmotné nouzi, sociálně slabé rodiny s dětmi, obyvatelé azylových domů a nezletilé a nezaopatřené děti v ústavech zřizovaných ministerstvem školství.

Je celkem dobře možné, že vláda svým neuváženým rozhodnutím a pouhým škrtnutím pera udělá z mnoha tisíců lidí bezdomovce. Měsíční pobyt v azylovém domě vyjde i se stravou na více než tři tisíce korun. Pokud vláda těmto lidem doplatek na bydlení sebere, budou muset azylové domy opustit, protože si je nebudou moci dovolit. Kam půjdou a co s nimi bude, je pánům ministrům viditelně srdečně jedno.

Na ulici zřejmě skončí i lidé v hmotné nouzi, kteří žijí v nájemních bytech a mají uzavřené dlouhodobé smlouvy. Jednoduše na uhrazení nájmu nebudou mít prostředky. Co s nimi bude, vládu také nezajímá.

Určitě se ještě dočkáme pravicově populistických výkřiků, ať jdou pracovat a na bydlení si vydělají vlastníma rukama. Zní to sice hezky, ale ve chvíli, kdy je v našem kraji na jedno pracovní místo 46 nezaměstnaných, mi to nepřijde reálné. Jak si mají vydělat, když práce prostě není? Opravdu chce tato nekompetentní vláda udělat z lidí, kteří už teď počítají doslova každou korunu, bezdomovce?

Jedním ze znaků civilizované společnosti je to, že se umí postarat o slabé a bezmocné. Je smutné, že naše vláda chce právě takovým lidem sebrat i to málo, co mají. Střechu nad hlavou a jakžtakž důstojnou existenci.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Kr-ustecky.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zelení: Peníze ze zemědělských fondů nesmí končit v kapsách oligarchů

10:42 Zelení: Peníze ze zemědělských fondů nesmí končit v kapsách oligarchů

Společná zemědělská politika EU (SZP) představuje více než třetinu celého evropského rozpočtu. Jako …