Při mediaci pomáhá nezávislý mediátor stranám konfliktu dojít k oboustranné dohodě cestou smírčího řízení. Mediace byla u nás doposud upravena především v oblasti trestního práva pro dohodu mezi pachatelem a poškozeným. S mediátory také spolupracují soudy při řešení rodinných konfliktů, například při rozhodování o svěření dítěte do péče rodičů po rozvodu. Doposud ale chyběla obecná úprava, která by mediaci a její účinky alespoň rámcově upravila a pomohla garantovat kvalitu služeb poskytovaných mediátory.
„Mediace se běžně využívá v mnoha evropských státech a zkušenosti s ní jsou velmi pozitivní. Oproti zdlouhavému soudnímu řízení je pro obě strany sporu obvykle rychlejší, levnější a výhodnější cestou, jak dosáhnout dohody. Je zároveň důležitým pomocným nástrojem k rychlejšímu vymáhání práva. Dohoda je totiž cenná v tom, že ji strany sporu uzavřou dobrovolně na základě oboustranného souhlasu a obvykle ji také v souladu s jejím zněním splní. To může pozitivně ovlivnit například řešení obchodních sporů, které se často vlečou roky a než dojde k vydání rozhodnutí, dostane se nezřídka jedna ze stran do insolvence," shrnula hlavní přínosy mediace poslankyně ODS a zpravodajka zákona Ivana Weberová.
Podle ní bude lidi k využití mediátorů motivovat i fakt, že v průběhu mediačního řízení nepoběží promlčecí a prekluzivní lhůty jako doposud. Tento bod zákon upravuje v souladu s evropskou legislativou. Mediace se podle Weberové stane brzy běžnějším prostředkem k řešení sporů i díky tomu, že ji bude moci soud nařídit povinně. „Soud dostane zákonem o mediaci do rukou možnost nařídit oběma stranám sporu maximálně tříhodinové setkání za účasti zapsaného mediátora. Díky tomu se lidé s tímto institutem budou setkávat častěji a věřím, že je to povede k jeho častějšímu využívání," doplnila Weberová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ODS