Zimola (ČSSD): Před 20 lety se Češi a Slováci vydali každý svou cestou

17.07.2012 20:13 | Zprávy

Přesně před dvaceti lety se začaly odpočítávat poslední dny společného státu Čechů a Slováků. V deklaraci o svrchovanosti ze dne 17. července 1992 se tehdejší Slovenská národní rada (SNR) přihlásila k právu slovenského národa na sebeurčení.

Zimola (ČSSD): Před 20 lety se Češi a Slováci vydali každý svou cestou
Foto: kraj-jihocesky.cz
Popisek: Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola

 "Slováci, kteří byli jako národ dvanáct staletí vždy pod někým nebo s někým, dokázali tímto dokumentem vyjádřit svou touhu - vytvořit svůj vlastní stát," uvedl v prohlášení prezident Ivan Gašparovič, jenž byl v době schválení deklarace předsedou národního parlamentu.

V době, kdy se východní Evropě více či méně mírovou cestou podařilo strhnout železnou oponu. V době, kdy bývalé východní a západní Německo opět utvořilo jeden stát. V době, kdy Evropa začala bořit hranice. Dva národy v srdci Evropy tehdy bez použití zbraní dohodly, že půjde každý svou vlastní cestou. Že stát, který v roce 1918 s velkou radostí zakládaly, nyní rozdělí. Rozdělení Československa jsem tehdy nepovažoval za správné a ani dnes nejsem přesvědčen o tom, že to byla cesta správným směrem.

Vím, že je lepší být dobrým sousedem, než špatným manželem. Vím, že setrvávání v původním svazku mohlo přinášet větší či menší spory. Ale byli bychom bývali mnohem silnější 15 milionový stát uprostřed Evropské unie a náš hlas by byl slyšet mnohem hlasitěji. Je jistě skvělé,  že se za dvacet let z obou nově vzniklých republik staly samostatné, suverénní a vyspělé státy. Ale smutek z toho, že jsme se rozdělili v době, kdy se Evropa začala sjednocovat, mne nějak přemáhá. Možná i proto, že mnohdy slyším dnešní školáky, jak vůbec nerozumí řeči svého nejbližšího souseda. Ale to je život. Ať se ti daří, Slovensko!    

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokop (Stačilo!): Tohle už není nedůstojné, ale přímo ujeté

8:03 Prokop (Stačilo!): Tohle už není nedůstojné, ale přímo ujeté

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke vztahům mezi Strakovkou a Hradem.