A vy to nevíte, pane Drahoši? Erik Best pokládá zásadní otázku a odhaluje své podezření

21.12.2017 7:21 | Zprávy

Miloš Zeman má tři týdny před volbami skvěle rozehranou partii. Má zajištěný pravidelný přístup do médií a jasné téma, ostatní kandidáti mají smůlu. Situaci pro ParlamentníListy.cz rozebírá politický analytik a novinář Erik Best. Pozastavil se též nad tím, že Drahoš nezná sponzory své kampaně, včetně člověka spojeného s kauzou Mostecká uhelná.

A vy to nevíte, pane Drahoši? Erik Best pokládá zásadní otázku a odhaluje své podezření
Foto: Hans Štembera
Popisek: Erik Best, americký novinář

Za tři týdny vyrazí čeští voliči v prvním kole vybírat prezidenta republiky. Leckdo si ale v současné době klade otázku, zda vůbec probíhá prezidentská kampaň. Při srování se situací před pěti lety se totiž skoro nic neděje.

„A to samozřejmě nahrává Miloši Zemanovi. Myslím, že to pro něj skoro nemohlo dopadnout lépe. Další kandidáti mají prostě smůlu. Před šesti měsíci někteří komentátoři říkali, že Zeman nebude mít žádné téma. A teď na konci roku a počátkem příštího bude tématem číslo jedna migrace. Vláda má ústy svého premiéra za prioritu boj proti kvótám. Psali jsme o tom ve středečním Final Wordu. Načasování je pro prezidenta Zemana perfektní, pokud se nic nezmění, protože Babiš je proti kvótám a je to podle něho nejdůležitější. Zeman bude mít vánoční poselství, pak 10. ledna vystoupí ve Sněmovně a bude moci mluvit o migraci. Hned po něm bude mluvit Babiš a zase bude moci mluvit o migraci,“ popisuje Erik Best.

Připomíná, že Evropská unie je ta, která prišla s tím, že chce změnit migrační politiku. „To Zemanovi strašně nahrává a tím pádem i Babišovi. I pokud vláda nedostane důvěru, stejně to současnému prezidentovi pomůže, protože 80 procent Čechů je proti kvótám, stejně jako Babiš. Úplně ideální pro Zemana by bylo, kdyby Babišovi vyšlo setkání s předsedou komise Junckerem v lednu a ten kdyby vyhrožoval České republice. Nic lepšího by si prezident nemohl přát,“ má jasno.

Největší výhodu pro Miloše Zemana vidí politický analytik právě v tom, že má hlavní roli v současných tématech, která hýbou médi a společností, zatímco ostatní kandidáti de facto žádné téma nemají, a tedy ani přístup do médií.

„V migračním tématu mají ostatní od Zemana tu slabinu, že nebyli tak dlouho razantně proti přijímání a kvótám,“ doplňuje.

Prezidentu Zemanovi prý nemůže nijak výrazně ublížit ani snaha „posvítit“ si na to, že údajně vede předvolební kampaň oklikou a tvrdí, že žádnou nedělá. Příkladem je třeba tvrzení úřadu hlídajícího předvolební kampaně a jeho člena Jana Outlého, že billboardová kampaň na knihu rozhovorů s prezidentem je součástí kampaně. „Je to sice špína proti Zemanovi, ale nemyslím, že to někoho přesvědčí, krom lidí, kteří proti němu už jsou,“ poznamenává Best.

Politický analytik se též zastavil nad kampaní Jiřího Drahoše. Bývalý šéf Akademie věd totiž v duelu se soupeřem Michalem Horáčkem řekl, že neví o spojení svého sponzora Vasila Bobely s kauzou Mostecká uhelná, kterou se zabýval švýcarský soud. Bobela byl přitom jedním ze čtyř manažerů, kteří byli ve věci majetkově zainteresováni.

„Drahoš má asi tolik peněz, že neví, od koho je má, kde je získal a neví ani, že Vasil Bobela je fyzická osoba a není to firma. Pozice Drahoše není úplně jasná. Když vezmeme v úvahu, že průzkumy nejsou historicky příliš směrodatné, je rozumné na situaci pohlížet tak, že tři kandidáti mají stále možnost dostat se do druhého kola, pochopitelně Drahoš, Horáček a Topolánek. Některé průzkumy jednoznačně favorizují Topolánka, jiné jednoznačně Drahoše. Pro Zemana je asi nejsilnější protikandidát Drahoš,“ zamýšlí se Erik Best.

„Je velice těžké se v kauze Mostecká uhelná vyznat, souvisí s tím další společnosti jako Appian. Spíš je to otázka toho, že Drahoš je kandidátem těchto lidí. Když Horáček neustále říká, že nezná žádného velkého obchodníka, který dává peníze zadarmo a nic neočekává, tím si velmi pomáhá. Je kuriózní, když kandidát neví, od koho dostává peníze. Připomínám, že Drahoš má hned několik takových sponzorů a není jasné, proč mu peníze dávají, co od něj očekávají. Nevíme ani, jakou má Drahoš politiku krom toho, že to ‚není Zeman‘. Když se ho ptají na vztah k Rusku a Číně, jeho odpověď je tak vágní, že není úplně jasné, v čem by Drahoš jednal jinak než Zeman. Ovšem otázka, proč dostal Drahoš přes dvě desítky milionů od takových lidí a co od něj budou očekávat, je naprosto legitimní,“ pro ParlamentníListy.cz uzavírá Erik Best.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Zůstane ANO věrná i po zvolení?

Dost politiků ANO po zvolení do EP stranu opustilo. Jak si to vysvětlujete? A můžete zaručit, že vy se netrhnete, když budete zvolena? Protože vy ani nejste členka ANO. Ať se vám daří. Libor

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Volební porážka ČT. Vnucování kandidátů, podivná náhoda s Nerudovou, všímá si Best

20:16 Volební porážka ČT. Vnucování kandidátů, podivná náhoda s Nerudovou, všímá si Best

Evropské volby v Česku podle politického pozorovatele Erika Besta neznamenají jen prohru vládních st…