Analytik Robejšek rozklíčovává „tvrdý" postup Západu proti Rusku a marné naděje Ukrajinců vůči EU

26.03.2014 11:25 | Zprávy

Současné protiruské sankce žádným trestem pro Rusko nejsou a všichni to vědí. ParlamentnímListům.cz to řekl expert na mezinárodní vztahy, analytik a politolog Petr Robejšek. Pokud by se přistoupilo i ke skutečně bolestivým sankcím, byly by bolestivé nejen pro Rusko, ale i pro Západ. A Ukrajina? „To, co by Ukrajině momentálně pomohlo, jí nikdo dát nechce,“ uvedl Robejšek s tím, že by mohla přijít i další revoluční vlna.

Analytik Robejšek rozklíčovává „tvrdý" postup Západu proti Rusku a marné naděje Ukrajinců vůči EU
Foto: Archiv PR
Popisek: Petr Robejšek

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk podepsal v pátek v Bruselu politickou část asociační dohody s EU. Znamená to pro Ukrajinu něco podstatného? „Vypovídá to cosi o kvalitě politiky, ale ta politická část asociační dohody je víceméně bezvýznamná. Jde o symbolickou politiku. Také je příznačné, že rozdělili tu hospodářskou část, na které záleží, a politickou část,“ řekl ParlamentnímListům.cz analytik a expert na mezinárodní vztahy Petr Robejšek.

Podle něho záleží především na tom, jaká vznikne na Ukrajině vláda. „Poslední zprávy, které mám, hovoří o tom, že mezi odbojáři, kteří na Majdanu demonstrovali a posléze svrhli Janukovyče, začínají zřetelné rozpory. Trošku to ukazuje na to, že volby budou odpovídajícím způsobem přiostřené. Pozice se opravdu vyjasní a může to vést k tomu, že se jednota vůči Rusku jako nepříteli zachová a vznikne cosi jako akceschopná vláda,“ konstatoval docent Robejšek.

Korupce patří mezi principy vládnutí na Ukrajině

„Nebo se naopak může se stát, že se ty strany rozkmotří ještě víc, nacionalismus je na Ukrajině známé téma. Musíme vyčkat, co se bude dít a Evropa to dělá také. Dobře totiž ví, že do země, jejímž jedním z principů vládnutí je korupce, nemá smysl investovat to málo prostředků, které Evropa k dispozici má,“ upozorňuje.

Petr Robejšek si podle svých slov neumí představit, že bude celá hospodářská smlouva s EU uzavřena v nějaké brzké době. „Když vznikne cosi jako oslovitelný vládnoucí subjekt, ještě to neznamená, že opravdu kontroluje celou zemi. Evropské autority si jistě dají velký pozor na to, komu, co a jak dlouhodobě slibují. I tady bych vyčkal. Vůbec si nejsem jistý, jestli něco takového jako asociace a její hospodářský rozměr by momentálně Ukrajině pomohly,“ uvedl analytik.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…