Analytik Robejšek rozklíčovává „tvrdý" postup Západu proti Rusku a marné naděje Ukrajinců vůči EU

26. 3. 2014 11:25

Současné protiruské sankce žádným trestem pro Rusko nejsou a všichni to vědí. ParlamentnímListům.cz to řekl expert na mezinárodní vztahy, analytik a politolog Petr Robejšek. Pokud by se přistoupilo i ke skutečně bolestivým sankcím, byly by bolestivé nejen pro Rusko, ale i pro Západ. A Ukrajina? „To, co by Ukrajině momentálně pomohlo, jí nikdo dát nechce,“ uvedl Robejšek s tím, že by mohla přijít i další revoluční vlna.

Analytik Robejšek rozklíčovává „tvrdý" postup Západu proti Rusku a marné naděje Ukrajinců vůči EU
Foto: Archiv PR
Popisek: Petr Robejšek
reklama

Anketa

Který český politik je nejšikovnější při vystupování v médiích?

46%
1%
1%
38%
5%
1%
hlasovalo: 10017 lidí
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk podepsal v pátek v Bruselu politickou část asociační dohody s EU. Znamená to pro Ukrajinu něco podstatného? „Vypovídá to cosi o kvalitě politiky, ale ta politická část asociační dohody je víceméně bezvýznamná. Jde o symbolickou politiku. Také je příznačné, že rozdělili tu hospodářskou část, na které záleží, a politickou část,“ řekl ParlamentnímListům.cz analytik a expert na mezinárodní vztahy Petr Robejšek.

Podle něho záleží především na tom, jaká vznikne na Ukrajině vláda. „Poslední zprávy, které mám, hovoří o tom, že mezi odbojáři, kteří na Majdanu demonstrovali a posléze svrhli Janukovyče, začínají zřetelné rozpory. Trošku to ukazuje na to, že volby budou odpovídajícím způsobem přiostřené. Pozice se opravdu vyjasní a může to vést k tomu, že se jednota vůči Rusku jako nepříteli zachová a vznikne cosi jako akceschopná vláda,“ konstatoval docent Robejšek.

Korupce patří mezi principy vládnutí na Ukrajině

„Nebo se naopak může se stát, že se ty strany rozkmotří ještě víc, nacionalismus je na Ukrajině známé téma. Musíme vyčkat, co se bude dít a Evropa to dělá také. Dobře totiž ví, že do země, jejímž jedním z principů vládnutí je korupce, nemá smysl investovat to málo prostředků, které Evropa k dispozici má,“ upozorňuje.

Petr Robejšek si podle svých slov neumí představit, že bude celá hospodářská smlouva s EU uzavřena v nějaké brzké době. „Když vznikne cosi jako oslovitelný vládnoucí subjekt, ještě to neznamená, že opravdu kontroluje celou zemi. Evropské autority si jistě dají velký pozor na to, komu, co a jak dlouhodobě slibují. I tady bych vyčkal. Vůbec si nejsem jistý, jestli něco takového jako asociace a její hospodářský rozměr by momentálně Ukrajině pomohly,“ uvedl analytik.

Fotogalerie: - Za Rusko a proti fašismu na Ukrajině

Ruská vlajka
Na Václavském náměstí proběhl mítink na podporu Ru...
Na Václavském náměstí proběhl mítink na podporu Ru...
Miloslav Ransdorf
Na Václavském náměstí proběhl mítink na podporu Ru...
Na Václavském náměstí proběhl mítink na podporu Ru...

Peníze nikdo nepůjčí, není z čeho

„Momentálně by Ukrajině pomohlo to, co nikdo nechce dát. A sice aspoň dvě desítky miliard eur, nebo dlouhodobé financování energetických dodávek, ať už z Ruska či odkudkoli. To ale samozřejmě nikdo neudělá, protože si to nikdo nemůže z politických a ekonomických důvodů dovolit. Něco takového jako obchodní výhody jsou v tom momentálním stavu ukrajinské ekonomiky bezesporu důležité, ale určitě ne rozhodující,“ podotýká Robejšek pro server ParlamentníListy.cz.

Jak se Ukrajina se svojí ekonomickou situací vypořádá do okamžiku, než nějaká pomoc přijde a co to udělá především s chudým západem země? „Jejich situace je kritická již několik let a opravdu jim není co závidět. Zároveň je třeba je chápat, že se chytají každého záchranného stébla a domněnky, že jejich příklon k Evropě by jim skutečně v dohledné době nějakým způsobem pomohl. Tato jejich situace bude trvat, to je celkem jednoduchá, i když velice neuspokojivá odpověď. To, co ukrajinskou ekonomiku a tím pádem i životní úroveň tamních lidí dělá tak složitým, je právě to, že tato země není konkurenceschopná a nemá co nabídnout. A to málo, co může nabídnout, není momentálně nabídnutelné,“ je přesvědčen.

Nová ukrajinská elita svoji úlohu nezvládla úplně dobře

Anketa

Myslíte si, že kvůli Putinovi vypukne válka?

7%
93%
hlasovalo: 23811 lidí
„Neexistují funkční obchodní kanály, stabilizované cesty, vazby a hlavně neexistuje důvěra těch, kteří by ze Západu museli napřed investovat, protože i kdyby se vlády rozhoupaly k nějaké pomoci symbolického charakteru, záleží především na podnikatelích. A ti, protože na rozdíl od vlád nespravují cizí peníze daňových poplatníků, ale spravují svoje peníze, budou mnohem opatrnější, pokud jde o obchod. Já opravdu nevidím nějakou zvlášť optimistickou perspektivu pro Ukrajinu z důvodů, které jsou historické a trošku způsobené tím, že jejich, na povrch vypluvší, elita svoji úlohu revolučního elementu nezvládla úplně dobře,“ míní docent Robejšek.

Navíc je prý třeba brát v úvahu to, že Rusko také bude hrát svoji hru a bude jakýkoli potenciální rozkvět Ukrajiny spíše brzdit nebo blokovat. Situace je podle Petra Robejška celkově spíše velmi neutěšená a taková zůstane. Teď prý můžeme jen doufat, že to nevyvrcholí ještě přiostřenější revoluční situací.

Sankce jsou jen symbolické a stejně budou odvolány

Pokud jde o protiruské sankce, budou funkční? Dá se mluvit o nějakém skutečném potrestání Ruska? „Ne a všichni to vědí. To je symbolická politika. Není to ani dost dobře představitelné při provázanosti Ruska s nejdůležitějšími západoevropskými hráči, hlavně s Německem a ostatními  mocnostmi v Evropě. To by se muselo strašně moc stát, aby se tito hráči nakonec odhodlali k opravdu bolestivým sankcím. To, co jsme zažili, je spíše symbolické a týká se to osobností, které to jistě dokážou přežít a za nějakou dobu budou tyto sankce stejně odvolány,“ říká jednoznačně expert na mezinárodní vztahy.

Robejšek prý osobně nepočítá s tím, a Vladimir Putin podle jeho slov nic takového nechce, že by došlo k nějakému zostření na ukrajinsko-ruské hranici. „Přesto se může stát, že nějaké neplánované a nekontrolované akce mohou způsobit i to, že se bude Rusko více angažovat i na východní Ukrajině. Podle mě ale Putin přesto toto nechce, i když to tak nikdy neřekne, jelikož by to nebylo taktické. Když k ničemu takovému nedojde, další sankce, které by byly už bolestné, a to pro obě strany, se konat nebudou,“ odhaduje.

„To by byl optimální vývoj, ve který momentálně doufám a domnívám se, že je za dané situace ten nejpravděpodobnější. Skutečné sankce se ale doteď nekonaly,“ dodal v komentáři pro ParlamentníListy.cz Petr Robejšek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Protest! Trest za pravdu v ČR, píše Ben Kuras. A nemůže mlčet

14:11 Protest! Trest za pravdu v ČR, píše Ben Kuras. A nemůže mlčet

OBZOR BENJAMINA KURASE Boj s islámem se v Evropě vede od 7. století a neustále se vyhrocuje, píše pu…