Erik Best a Milion chvilek: Čapí hnízdo? O to nejde. Pravdu hledejte jinde

25.06.2019 4:44 | Zprávy
autor: Radim Panenka

Jaké dopady mohou mít protivládní protesty, které vyvrcholily zhruba čtvrtmilionovou demonstrací na Letné? Politický analytik a znalec českého politického a byznysového zákulisí Erik Best má za to, že atmosféra vyvolaná obřími demonstracemi může spíš než na hnutí ANO tlačit na koaliční ČSSD, aby vládu opustila.

Erik Best a Milion chvilek: Čapí hnízdo? O to nejde. Pravdu hledejte jinde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Erik Best, americký novinář

Zatímco většina analytiků mluvila o neuvěřitelně vysoké účasti, Erik Best přináší poněkud odlišný pohled. „Očekával jsem o něco více účastníků, protože organizátoři prohlásili, že čekají 350 tisíc. V sedm večer pak pan Minář mluvil až o 400 tisících. Když jsem potom četl o 280 tisících, byl jsem trošku překvapený,“ konstatuje úvodem zkušený politický analytik.

Demonstrace, byť takto početné, sice premiéra Babiše k rezignaci nedonutí, přesto podle Besta určitý politický vliv mít mohou. „Třeba v tom, že se mění atmosféra ve společnosti. V tomhle směru je série protestů pro jejich organizátory velice úspěšná,“ má jasno.

„Další věcí je evidentní snaha tlačit na ČSSD, aby revidovala své rozhodnutí účastnit se na vládě. To nemůžeme úplně vyloučit. Vzpomeňme si, jak pan Hamáček před několika týdny v neděli podpořil ministra Staňka a za další dva nebo tři dny ho vyzýval k rezignaci. To byl klíčový moment. Zatím jsme viděli hlasování předsednictva ČSSD o tom, jak se zachovají při středečním hlasování o nedůvěře vládě. Pro podržení kabinetu bylo jen 21 lidí z 41, 10 se zdrželo a 10 hlasovalo pro pád vlády,“ říká pro ParlamentníListy.cz Erik Best.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Erik Best: Teď jde o budoucnost. Pavel chce moc a příklon k Německu

15:30 Erik Best: Teď jde o budoucnost. Pavel chce moc a příklon k Německu

Žádný malicherný spor o účast na jedné akci NATO, ale otevřený boj o moc s cílem oslabit Babišovu vl…