Erik Best nachází velké zajímavosti na zatčení Rittiga a obvinění Nečase

14.02.2014 7:05

Pozorovatel zákulisí české politiky a byznysu Erik Best se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zamýšlí nad tím, proč byl zatčen lobbista a podnikatel Ivo Rittig, zda je obvinění expremiéra Petra Nečase adekvátní a co můžeme ve vyšetřování korupčních kauz čekat od nové vlády. Best také upozornil na jednu záhadu, která bytostně souvisí s Miroslavem Kalouskem.

Erik Best nachází velké zajímavosti na zatčení Rittiga a obvinění Nečase
Foto: Petr Merta
Popisek: Americký novinář Erik Best
reklama

Anketa

Jste spokojeni s prací Bradáčové a Ištvana?

90%
10%
hlasovalo: 13764 lidí

Jaké jste měl první dojmy, když jste se o zatčení Ivo Rittiga dověděl? Očekával jste, že by něco takového mohlo přijít?

První dojem souvisel s tím, jak byl Rittig včera v televizi a řekl, že žádnou informaci nemá, že o ničem neví a druhý den ráno už byl zatčen. Vzpomněl jsem si na vystoupení Ivo Ištvana v Událostech, komentářích. Ištvana pravidelně sleduji, asi jsem neviděl všechny jeho výstupy, ale poprvé ve středu jsem měl pocit, že se rozčílil. Rozčiloval se nad tím, že je pod palbou kritiky a druhý den přišlo něco, co převyšovalo to, co se v tu středu stalo.

Logická otázka pak je, zda šlo o něco plánovaného dopředu, nebo jestli z nějakého důvodu Lenka Bradáčová udělala panu Ištvanovi nějakou „laskavost“, aby odpadl ten problém z jeho vystoupení z předchozího dne. (Pozn. red.: Bradáčová sdělila, že do případu Rittig" důkazně přispělo i vyšetřování, které vede olomoucký vrchní státní zástupce Ištvan.)

Fotogalerie: - Razie u Ivo Rittiga

Policejní zásah - ilustrační foto
V dopoledních hodinách proběhl v Praze policejní z...
V dopoledních hodinách proběhl v Praze policejní z...
V dopoledních hodinách proběhl v Praze policejní z...
V dopoledních hodinách proběhl v Praze policejní z...
V dopoledních hodinách proběhl v Praze policejní z...

Dá se tedy uvažovat směrem, že Ivo Ištvan vůbec nemusel vědět, že k tomu dojde?

Anketa

Co říci k obviněnému Petru Nečasovi?

hlasovalo: 16189 lidí

To samozřejmě nevím. Paní Bradáčová mluví málo o tom, co se děje, ale ten velký rozdíl je v tom, že středeční rozhodnutí o obvinění Petra Nečase bylo kritizováno z různých stran, nejen od ODS. Třeba Hospodářské noviny řekly, že už nemůžeme mít pochopení pro to, co dělá Ištvan.

Čtvrteční zatčení Rittiga bude naopak kritizovat jen velmi málo lidí. Najednou se mění pohled na věc a hodnocení činnosti policie a státních zastupitelství bude pozitivnější.

Anketa

Je rok od zvolení Miloše Zemana. Dělá prezident svou práci dobře?

77%
23%
hlasovalo: 18941 lidí

Pozorujete, jaké jsou vzájemné vztahy Bradáčové a Ištvana? Jaké mají mezi sebou role?

Jsou určité náznaky, že jejich vztahy nejsou nejlepší. Občas se také zdá, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman je víc na straně Lenky Bradáčové než na straně Ivo Ištvana. Dokonce se pan Zeman k Ištvanovi vyjádřil kriticky. Pak vyvstává otázka, o které jako první pohovořil Petr Nečas. Tedy, že Ištvan celou tu kauzu rozjel kvůli tomu, aby si zachránil místo. Mělo přece dojít k přeorganizování státních zastupitelství a Ivo Ištvan by v takovém případě přišel o místo. Ze strany Nečase je to samozřejmě třeba brát jinak, protože byl sám obviněn. Může na tom ale být něco pravdy. Státní zástupce Ištvan má možná trochu pocit křivdy a chce dokázat, že je na správné straně.

Kam až by vyšetřování těchto kauz mohlo zajít? Můžeme v budoucnu očekávat další série zatýkání? A koho by se to třeba mohlo týkat?

Pokud si pamatujete, tak někteří lidé už byli obviněni loni ve stejné kauze a také se dvakrát uskutečnily zásahy na různých místech ohledně jízdenek a pražského dopravního podniku. Měli by mít dost důkazů, aby s tím už něco mohli udělat. Třeba snad zjistíme, jestli je s tím spojené i to zlato a hotovost. Já si myslím, že těžko. Přímo to s tím asi spojené nebude, neumím si to dost dobře představit. Třeba ohledně těch jízdenek jde o věc, která je jednak starší a také se dá vyřídit bezhotovostně.

Fotogalerie: - Volební systémy a spící Karel

Představení webu VOLBYSTAN.cz o typech volebních s...
Karel Schwarzenberg
Představení webu VOLBYSTAN.cz o typech volebních s...
Karel Schwarzenberg
Daniel Kroupa, spolutvůrce českého volebního systé...
Helena Langšádlová, místopředsedkyně TOP 09

Jde o první krok, který do určité míry uspokojuje všechny kromě těch, kteří do toho jsou zaangažovaní, tedy kromě pana Dvořáka, Béma, Rittiga. Pozitivně to může vnímat i část ODS, veřejnost a částečně i ČSSD, i když tam existují určité náznaky toho, co se děje na pražské radnici…

Jak to může s ČSSD souviset? Může sociální demokracii v tomto směru čekat nějaká „nepříjemnost“?

To bych spekuloval, protože pokud si dobře pamatuji, nikdo z ČSSD do toho zatím nebyl zatažen. Byly domluvy koalice na radnici, kde ČSSD spolupracovala. Teoreticky to možné je, ale zatím nemáme přímé náznaky.

Fotogalerie: - Nagyová u soudu

Jana Nagyová vypovídala u soudu s Karlem Randákem
Zmocněnec oviněné Eduard Bruna
K soudu se také přišel podívat protikorupčník Kare...
Novinářů dorazilo mnoho, justiční stráž je musela ...
Jana Nagyová přiváděná eskortou justiční stráže
K výpovědi se měl dostavit i Petr Nečas.Ten se ale...

Co pokud jde o obvinění Petra Nečase a počínání Ivo Ištvana v tomhle případě? Berete to obvinění jako adekvátní?

Nepochopil jsem, jak mohl Petr Nečas dát někomu úplatek. On nebyl ten, kdo mohl přímo ta místa pro exposlance poskytnout, musí tam být další článek a tím článkem je Miroslav Kalousek. Ten v té „realizaci“ vyšetřování alespoň zatím ale nefiguruje. To je pro mě nesrovnalost.

Nevím, jestli můžu dát někomu úplatek, když nemám nárok na to, co tomu člověku nabízím. Jinak soudím, že jde o odvážný krok a zvláště vzhledem k tomu, jak dlouho to celé trvá a jak slabé byly ty předchozí výsledky.

Můžeme podle vás očekávat nějaký vývoj právě kolem exministra financí Kalouska?

Evidentně ne. Spíše to znamená, že je pan Kalousek mimo hru. Tak to já chápu, protože by to obvinění jinak muselo přijít zároveň s Nečasem. Na druhou stranu, jak v tomhle státě funguje státní zastupitelství, člověk nikdy neví.

Pokud by byl Miroslav Kalousek skutečně mimo hru, čím si to vysvětlit? Je představitelné, že má takovou moc, kontakty nebo vliv, že si to „zařídil“?

Samozřejmě je to jedno z možných vysvětlení. Spíše si ale myslím, že státní zastupitelství se bude snažit říct, že pan Nečas sice nemohl přímo poskytnout místa, ale měl takovou výkonnou moc, že prakticky mohl. Mně se to zdá trošku přitažené za vlasy, ale evidentně se to tak dá vysvětlit.

Když se podíváme na to, jak kolem obvinění Nečase vystupují představitelé vlády, třeba nová ministryně spravedlnosti Helena Válková, zaznívají názory, že se do toho nebudou nijak vměšovat… Berou to tak, že jak Nečas, tak Rittig jsou postavy fakticky odstavené od politické moci?

Ano, to jsou. Vyjádření paní ministryně Válkové naznačuje, že hodlá pokračovat v tom, co začal pan Ištvan, nebo že ten směr bude akceptovat. Znamená to, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman má jisté místo, protože bylo období, kdy se zdálo, že bude odvolán. Teď se asi nemusí bát. Zeman je vlastně součástí nové vlády, jeho místo je jisté a pokud je jeho místo jisté, tak to značí, že jsou jisté i pozice Bradáčové a Ištvana.

Můžeme tedy čekat, že takový styl vyšetřování a následné realizace různých kauz bude pokračovat?

Bude pokračovat snaha vymýtit menší kmotry, ty kmotříčky. Samozřejmě Reflex zase bude naznačovat, že pan Babiš byl za celým případem od začátku, aby mohl vstoupit do politiky a získat takovou pozici ve vládě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Preference ČSSD neodpovídají její práci, říká politolog Jelínek. Ministři pracovali v krizi možná lépe, než ti z ANO

15:06 Preference ČSSD neodpovídají její práci, říká politolog Jelínek. Ministři pracovali v krizi možná lépe, než ti z ANO

ROZHOVOR Voliči složí účet politikům za zvládnutí koronavirové krize až později. Bude záležet na tom…