Já mám vlastní informace... Zdeněk Zbořil otevřeně k věci Babiše ml. a Slonkové

26.11.2018 7:44

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Přehlídka zlostných a žlučovitých útoků. Tak komentuje páteční hlasování o nedůvěře kabinetu politolog Zdeněk Zbořil. Mediální ofenzivu premiéra v uplynulém týdnu hodnotí jako mimořádný výkon politika evropského formátu. „Ti, kteří si pamatují bázlivá vystupování pánů Nečase nebo Sobotky, si uvědomili, jak napsal minulý týden jeden přispěvatel PL, že narazila kosa na kámen.“ Politolog také zmiňuje, že jsme svědky třídního boje na život a na smrt. „Dnes koluje ještě neověřená zpráva, že někde v Bechyni už první facka padla, a snažme se proto, aby byla poslední. Ta cesta k revoluci je vždy stejná. Trochu hněvu, nenávisti, malé násilí přerůstající v bouři a té pak už je jedno, kdo tu první facku dal nebo dostal,“ varuje Zbořil.

Já mám vlastní informace... Zdeněk Zbořil otevřeně k věci Babiše ml. a Slonkové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil
reklama

Menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD ustála ve Sněmovně pokus opozice o vyslovení nedůvěry. Po sedmihodinové debatě kabinet podle očekávání podpořili komunisté, koaliční sociální demokraté před hlasováním opustili sál. „Vzhledem k tomu, že předsedové politických stran, jejich parlamentních klubů a mnozí jednotliví poslanci předem ohlásili, že budou nebo nebudou hlasovat pro vyslovení nedůvěry, bylo předem jasné, jak hlasování dopadne. I přesto muselo toto hlasování z procedurálních důvodů proběhnout, i kdyby proti vyslovení důvěry hlasovalo ještě méně poslanců, než tomu nakonec bylo. 101 hlasů proti koaliční vládě bylo zbožné přání, ale všichni předem věděli, dokonce snad i Piráti, že se jich tolik sehnat nepodaří,“ reagoval politolog Zdeněk Zbořil. „Že Andrej Babiš odstoupí po plamenných výzvách nejmladších i nejstarších členů Poslanecké sněmovny a s ním padne celá koaliční vláda, snad nevěřil ani Tomio Okamura, který se z nám nejasných důvodů postavil do řady s těmi, kteří ještě před několika dny chtěli SPD zakázat. Jeho vysvětlení a posteriori nebylo důvěryhodné a možná uškodilo SPD u jejich potenciálních voličů více než hokuspokusy jeho politických nepřátel,“ dodal.

Anketa

Která strana izraelsko-palestinského konfliktu má větší díl vašich sympatií?

86%
hlasovalo: 9874 lidí

K pátečnímu jednání Sněmovny také doplňuje: „Celodenní, vyčerpávající a zdraví ohrožující práce poslanců (jednali dokonce i bez oběda) byla jen přehlídkou zlostných a žlučovitých útoků těch, kteří domlouvají jiným, aby nerozdělovali společnost. Pokud mne něco opravdu zaujalo, pak to bylo vystoupení jednoho z Pirátů, kterého nechci kvůli ostudě jmenovat, které postrádalo politickou gramotnost, o které pan předseda Bartoš v souvislosti s Piráty tak rád mluví.“

TOP 09 s jejich „tříprocentní popularitou“…

V Poslanecké sněmovně se k aféře Čapího hnízda vyjádřil i nestor TOP 09 Karel Schwarzenberg. Apeloval na Babiše, aby odstoupil, protože dělá Česku v zahraničí ostudu. „Vy, pane premiére, jste dostal v této zemi nejdříve občanství, pak jste tady nabyl ohromné jmění, stal jste se dokonce premiérem. Byl by důkaz minimální vděčnosti, kdybyste teď odstoupil a nebyl zátěž pro naši diplomacii, nebyl břímě, které nese Česká republika, s tou ostudou, kterou má v Evropě a po celém světě.“ Na závěr vzkázal premiérovi, aby osvobodil tuto zem a odstoupil. „Já vlastně dodnes nevím, zda má Karel Schwarzenberg občanství SRN, Rakouské republiky anebo Švýcarské konfederace. O tom ani mnozí čeští světa znalí politici a novináři příliš často nemluví. Jistě má ale občanství České republiky, jinak by nemohl restituovat a nemohl se soudit s členy svého rodu, kteří o něm tvrdí, že jim dělá ostudu v celé Evropě,“ uvedl politolog. „Zda je tomu skutečně tak, nevíme, ale možná by někdo mohl pana poslance upozornit, že také on nabyl ohromného jmění a jeho zahraniční politika, v době kdy byl MZV i v letech následujících, by mohla být kritizována stejně naléhavě, jako činí on dnes. Možná by byl i překvapen, kolik občanů ČR právě jemu, a jeho přátelům z TOP 09, s jejich tříprocentní popularitou, přeje, aby konečně odešli z české politiky,“ dodal.

Fotogalerie: - Pouliční boje v Paříži

V hlavním městě Francie se demonstrace proti refor...
V hlavním městě Francie se demonstrace proti refor...
Na Elysejských polích vyrostly barikády
Na Elysejských polích vyrostly barikády
Na Elysejských polích vyrostly barikády
Demonstranti ve žlutých reflexních vestách protest...

V pátek se v Poslanecké sněmovně střídali opoziční politici s řadou prohlášení. Mezi nimi také poslanec Marek Výborný. „Toto není divadlo. Toto je velmi vážná věc. Je nepatřičné hovořit o puči,“ rozhorlil se. „Nikdo vás nestaví ke zdi,“ dodal na adresu premiéra Výborný. „Rodinné trable řešíme doma a své možné konflikty se zákonem necháme řešit orgány činné v trestním řízení,“ podotkl. Následně odmítl, že jediným programem opozice by byl program antibabiš. Právní stát, ústavní pořádek a bezpečnost všech občanů a důvěra v politický systém jsou podle Výborného důležité. Navíc zatvrzelost premiéra Babiše má podle něj devastační dopad na atmosféru ve společnosti.

„Já si myslím, že je tomu právě naopak, a že právě ‚tribunalizace‘ jednání Poslanecké sněmovny má devastační dopad na atmosféru ve společnosti. A nejen na atmosféru. Když dokáží někteří jejich stoupenci demonstrovat proti Babišovi s velkoformátovou šibenicí a mluví o ‚sejmutí Babiše‘, pak není namístě hovořit o právním státu, ale o odmítání spravedlnosti, o znásilňování ústavního pořádku a politického systému prostřednictvím vylhaných tisíců demonstrantů. A za pomyslné stavění ke zdi to lze považovat, včetně toho rakousko-uherského mučení před zastřelením za ranního kuropění,“ komentuje Zbořil. „Pokud chce pan Výborný tvrdit, že rodinné trable se mají řešit doma, měl by to také sdělit autorům hraného dokumentu a jeho hercům. Nemuseli by jezdit do Švýcarska, a pan Schwarzenberg by jim rád vysvětlil, jak nedělat ostudu v zahraničí. Možná by jeho radu neodmítli ani pánové Telička, Zdechovský nebo Štětina, kteří roznášejí své polopravdy po bruselských koridorech,“ dodal.

Pokus „sejmout Babiše“ je z produkce zahraničního secondhandu?

Uplynulý týden rozjel Andrej Babiš mediální ofenzivu, začal v podstatě už v neděli při rozhovoru na Nově s Reyem Korantengem a pak pokračoval na Blesku, Primě, Barrandově atd. V zásadě opakoval, že jde o „puč Palermo“, lež, kampaň, a co se týká syna, zmiňoval, že je nemocný, na Krymu byl dobrovolně a celá záležitost je účelově načasovaná. „Dovolil bych si tvrdit, že to byl mimořádný výkon politika evropského formátu. Podíváte-li se do zemí hájících evropské hodnoty, podle našich Evropských hodnot, na nejvyšší úrovni, tedy do Velké Británie, Francie, SRN, zjistíme, že deficitem politických osobností netrpí jen znevažované ‚malé země‘ velké EU, ale dokonce i ty největší a nejdomýšlivější. Pozitivní energie, kterou Andrej Babiš vložil do své obhajoby, byla na rozdíl od té nenávistné a urážlivé kampaně, jejímž cílem bylo potrestat jej nebo alespoň ponížit, svým objemem obdivuhodná. Ti, kteří si pamatují bázlivá vystupování pánů Nečase nebo Sobotky, si uvědomili, jak napsal minulý týden jeden přispěvatel PL, že narazila kosa na kámen,“ uvedl Zbořil. „Navíc se mi zdá, že stále víc diskutujících na různých webech si myslí, že pokus ‚sejmout Babiše‘ je z produkce zahraničního secondhandu nebo místních šumanovských skupin ‚s prošlou garanční lhůtou‘. Jak dlouho to Andreji Babišovi vydrží, je otázka, ale snad si někdo uvědomí, že opravdu nejde jen o Babiše, ale že je ohrožena bezpečnost státu, nikoli však jím nebo hnutím ANO 2011, ale zejména těmi, kteří se, jak by řekl rakousko-uherský trestní zákoník, stavějí výhrůžně vůči ústavním činitelům České republiky,“ dodal.

Světlo světa spatřil dokument, který vysvětluje, proč se v roce 2015 syn premiéra, Andrej Babiš mladší, dostal do péče lékařů Národního ústavu duševního zdraví. Dokument dokládá, že premiérův syn jednoho dne odstavil auto na dálnici, a když k němu dorazili policisté a chtěli vědět, co se děje, tvrdil jim, že má v autě bombu apod. „Mám osobní zkušenosti s podobnou nemocí ve své širší rodině a mohu vám jenom k tomu říct, že celá tato akce je nejvyšší hanebnost, s jakou jsem se v životě setkal. Jistě vám to potvrdí kdokoli, kdo má ve své blízkosti podobné onemocnění. Vím, že to může končit i tragicky a možná, že si parta okolo pana Remundy neuvědomuje, oč jde. A nepřeju jim, aby to museli někdy, dokonce i dlouhou dobu, prožívat. Ať již sami jako oběti této nemoci nebo jako osoby blízké, což je vlastně jedno a totéž. Jde o stavy úzkostné, doprovázené nebo vyvolávané zrakovými nebo sluchovými halucinacemi, a ty se objevují neočekávaně a zdánlivě bez příčiny,“ reagoval Zbořil.

Syn Andreje Babiše s novináři komunikoval. Minulý týden, poté, co ho premiér navštívil, už se žádné zásadní prohlášení od něj neobjevilo. A tak se opakovala ve veřejném prostoru otázka, zda mohl premiér svého syna ovlivnit. „Pokud Andrej Babiš ml. trpí nemocí, která je veřejně a veřejností neprávem zkoumána, pak se domnívám, že žádné ovlivňování ve smyslu racionálního návodu k jednání není možné,“ uvedl Zbořil.

Senátor Tomáš Goláň se v souvislosti s kauzou Babiš ml. rozepsal na Facebooku. Mimo jiné na adresu premiéra zmínil: „Pro mě jako otce kluka, který asi 4 roky měl podezření na schizofrenii, je prostě naprosto lidsky nepřijatelný Váš postoj k Vašemu synovi.“ Zdůrazňuje, že „schizofrenici nejsou nesvéprávní, a pokud se řádně léčí, jsou našimi plnohodnotnými spoluobčany!!!“ a ptá se: „Proč jej tedy líčíte jako nesvéprávné stvoření, které neví, co říká a píše?“ Zbořil v reakci na jeho slova říká: „Slyšel jsem několik vyjádření pana Babiše, ale neslyšel jsem, že by mluvil o nesvéprávnosti svého syna k úředním úkonům. Mluvil vždy jen o chvílích ataku, anebo o okamžiku, kdy byl jeho syn napaden komandem Seznamu.cz nebo kontaktován pravděpodobně stejnou partou. Není mi jasné, o jaké fázi nemoci svého syna se pan senátor zmiňuje, ale ujišťuji ho, že jsou stavy agrese vůči okolí (v rodině) nebo vůči sobě samému, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc, a žádné diskuse o svéprávnosti nebo nesvéprávnosti v takové chvíli nejsou namístě. Také by byla zajímavá jeho rada, jak se chovat, až k nám, nebo k němu, vlezou do domu paní/slečna Slonková a její kolega Kubík a posvítí mu do očí. Mimochodem, vzpomeňme si na studenta Martina Šmída a černobílý záznam rozhovoru s ním v nějaké nemocnici v listopadu 1989. Ani pan Remunda by to lépe nenatočil.“

A co zřízení Ústavu pro studium zločinné privatizace a restitucí

V souvislosti s premiérem Andrejem Babišem Goláň také píše, že se nikdo horší v politice v naší zemi nikdy neobjevil. „Pane premiére, přestaňte si hrát na ublíženého a na pronásledovaného. Jste největším podvodníkem, který se hřál na výsluní politiky od roku 1989, neboť žádný ze zkorumpovaných politiků Vám nesahá ani po kotníky.“ Vypočítává veškeré problémy od kauzy Čapí hnízdo přes StB, korunové dluhopisy atd. Naznačuje, že do věci vtahoval své děti i tímto způsobem: „Je velmi diskutabilní, kde jste vzal na vilu v Kunraticích, kterou jste daroval dceři v roce 2010!!! A kde vzala Vaše dcera, když nikde nepracovala, dalších 35 mil. Kč na nákup dalšího domu? Nejspíš od Vás, protože vše bylo patrně úplatkem za to, že dcera nechala převést na sebe akcie Čapího hnízda. Jak nám toto vysvětlíte?“  Politolog předesílá, že nechce dělat Babišovi advokáta, „jistě má svých obhájců dost a jistě dokáže panu senátorovi lépe vysvětlit, který soud a jak rozhodl o jeho spolupráci s StB“. V reakci na Goláňova slova Zbořil uvedl: „Jen opravdu na okraj bych mu chtěl připomenout, že Česká republika je jedna z mála zemí na světě, kde se občanská bezúhonnost prokazuje záznamy z archivů tajné policie. Snad jedině na Slovensku podivuhodně rozhodl ústavní soud, že příslušníci StB jsou jako svědci nedůvěryhodní, ale záznamy, které o výslechu nějaké osoby pořídily, důvěryhodné jsou. Obvykle se bezúhonnost prokazuje záznamy v trestním rejstříku (zejména, když obcujete s úřady), dokumenty o placení daní a někde i tzv. dobrými sousedskými vztahy. Tzv. Lorencovy seznamy zvyšují již skoro třicet let adrenalin kdekomu, dokonce i těm, kteří na seznamech nejsou, ale mohli by být.“

„Nemohu znát odpovědi na všechny otázky pana senátora, ale obávám se, že procitl asi tak o dvacet let později než jiní občané ČR. Mohl by se proto jako senátor zasadit o zřízení Ústavu pro studium zločinné privatizace a restitucí (ÚSZPR), který by to mohl zahájit dokonce už od těch ‚předprivatizačních‘ privatizací a záhadných restitucích, doložených razítky jednoho nebo dvou úředníků MZV, které si současný režim ‚uzákonil‘ jako soudně nepřezkoumatelné. Možná by těch ‚zkorumpovaných politiků‘ našel ve svém okolí mnohem víc. Dokonce i mezi těmi, kteří si svých majetků ani neužili, protože je někdo, jak dnes říkají některé veřejně činné osoby, ‚sejmul‘,“ dodal.

O tom, nakolik je v souladu se zákonem pořízení nahrávky, která krizi, co vyvrcholila hlasováním o nedůvěře, odstartovala, se vedou diskuse. „Získáním neveřejného vstupního kódu do domu, kde žije Andrej Babiš mladší, a jeho tajným nahráváním mohli reportéři Seznamu Zpráv porušit švýcarské zákony. Serveru iROZHLAS.cz to řekl advokát Julius Effenberger z Curychu,“ psal irozhlas.cz. Publicista Erik Best na svém webu vypočítával prohřešky proti švýcarskému právu, například takto: „Zveřejnění protizákonně získaných informací je trestným činem podle článku 322 s až tříletým trestem odnětí svobody nebo pokutou.“ Analýza Seznamu hovoří o tom, že je vše naprosto v pořádku a tento názor má řada dalších. A jak hodnotí přístup médií a novinářů nejen k videozáznamu, ale i celé kauze? „Skoro bych si dovolil říct, že reagovali většinou téměř neuvěřitelně. Zřejmě se domnívali, že už je rozhodnuto a komolili informace i tehdy, kdy bylo snadno dokazatelné, že neříkají pravdu. Např. dodnes a donekonečna opakují Babišovu větu: ‚Nikdy neodstoupím, nikdy!‘, navíc často s ironickými komentáři. Záměrně zapomínali, že jí předcházelo: ‚Tak mne odvolejte! Fajn! Ale já nikdy neodstoupím, nikdy!‘ A k té situaci ve Švýcarsku a zastání, kterého se přepadovému komandu v domovské firmě dostalo. „V České republice rádi mluvíme o veřejném zájmu. Snad nám to připomíná něco z minulosti – třeba třídní zájem. Ale ve Švýcarsku, v obci, se začíná od zájmu občana a obce a potom teprve přijde na řadu kanton nebo Konfederace. Takže možná to Seznam.cz bude ještě něco stát. Nejen čas, ale i peníze,“ reagoval Zbořil.

Pro normální lidi to „není za hranou“, ale…

Na sociální síti situaci komentoval ještě před hlasováním o nedůvěře bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který také uvedl: „Ty bezectný a bezcitný dobytku, kdo zavlekl Tvého syna do kriminální kauzy? Novináři? Opoziční politici? Ne. Zavlekl jsi ho tam Ty včetně toho, že jsi zveřejnil jeho diagnózu. Kromě Tebe by takovou prasárnu nikdo neudělal.“ Zbořil k tomu dodává: „Ať to komentuje někdo, kdo pana Kalouska volil a zvolil. Pro normální lidi to není za hranou, jak říkají naši politici, ale je to nastavené zrcadlo těm, kteří se s panem Kalouskem posadili do poslaneckých lavic a korzují s ním v parlamentních kuloárech.“

Hlasování o důvěře vládě sice skončilo, Andrej Babiš zůstane v pozici předsedy vlády, ale pravicová opozice a Piráti na něm ani potom nenechávali nit suchou. Babiš jim to však stejně tvrdě vrátil. Když ve Sněmovně poslouchal Piráty, došel prý k názoru, že jsou možná někteří z nich pod vlivem drog. Zaútočil také na server Seznam Zprávy. Českou televizi obvinil, že s tímto serverem spolupracuje. „Kyperská firma Seznam.cz. Zuzano, vy jste byla v Impulsu, pak jste byla v České televizi a teď jste v kyperské firmě, která permanentně lže, já vám nemám co říct,“ rozjel se Babiš na tiskovce s tím, že podle jeho názoru ČT a Seznam Zprávy spolupracují. „Vy z České televize spolupracujete s tou kyperskou firmou,“ zaútočil znovu na ČT i TV Seznam. Všem novinářům během tiskové konference také sdělil, že on bude odpovídat jen na ty dotazy novinářů, na které bude chtít. A tak se nabízí otázka, zda se už nenechal premiér unést emocemi příliš. „Tím, že některé politické strany chápou politiku jako třídní boj a nevědí, že se jedná o dosahování konsenzu v zájmu tak u nás oblíbené občanské společnosti, se stalo, že tento boj je považován za boj na život a na smrt. To je snad to nejhorší, co si protagonisté politické a ekonomické transformace dokázali představit,“ reagoval Zbořil. „K tomu přispívají i ti, kteří se považují za nevolené elity, Bělohradský jim říká nevolení vyvolení, kterým se podařilo do veřejného prostoru postupně nahromadit tolik emocí, že žádné racionální uvažování, a co je horší, racionální rozhodování, není možné. Piráti, ODS, ministrany a konečně i SPD se nechali unést za hranice normality a obávám se, že se jim to vymstí. Dnes koluje ještě neověřená zpráva, že někde v Bechyni už první facka padla a snažme se proto, aby byla poslední. Ta cesta k revoluci je vždy stejná. Trochu hněvu, nenávisti, malé násilí přerůstající v bouři a té pak už je jedno, kdo tu první facku dal nebo dostal,“ dodává politolog.

Veřejné mínění vlastně není veřejné, a často to není ani mínění

Premiérovi Andreji Babišovi nedůvěřuje šest z deseti lidí. Naopak důvěru má Babiš u 37 procent Čechů. Vyplývá to ze zveřejněného průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Průzkum se uskutečnil od 20. až 22. listopadu. „Agentura Kantar pravidelně spolupracuje s ČT, což by nás mohlo varovat, a můžeme se proto jen ptát, proč tato její data byla uveřejněna právě dnes. To, že se jedná o sběr dat na začátku parlamentních turbulencí, které se měly stát vládní krizí, může svědčit o tom, že vznikala na základě nějakých očekávání. Ta se zatím nenaplnila, a tak si můžeme připomenout slova Benjamina Franklina z předrevoluční Francie, že veřejné mínění vlastně není veřejné, a často to není ani mínění. Je to ale žurnalistická hříčka na pravdu, která má mnoho zarputilých spotřebitelů, samozřejmě, hlavně mezi politiky. Takže nechme je, ať se bojí nebo radují,“ uvedl Zbořil. 

Největší důvěře se Babiš těší u voličů hnutí ANO, jehož je předsedou. V této skupině mu důvěru vyjádřilo 93 procent dotázaných. Na tom jistě není nic překvapivého. V této souvislosti se ale hovoří o tendenci, která se z průzkumů vyčíst nedá, a to, že události uplynulých dnů příznivce Babiše ještě utvrdily a možná v reakci na mediální či politický lynč přibudou i další voliči ANO. „Já takové předpovědi věřím. Ta kampaň byla tak hloupá, nenávistná, a stačilo se podívat jen na pozvané hosty na první Václavském náměstí a bylo jasné, že to tak musí dopadnout. Kalousek, Němcová, Gazdík vedoucí masy na barikády do boje za lepší příští! To musel snad vymyslet jen nějaký Putinův agent,“ uvedl Zbořil. „Do voleb je ještě daleko, ale možná tato probíhající zuřivost nepomůže jenom ANO 2011, ale ukáže se být medvědí službou kandidátům do Evropského parlamentu, kteří se již začali v zákulisí houfovat. Opět zase jen s představou tučných obročí. Ani ANO 2011 nemá dostatek imunity proti takové „evropské infekci“, viz případ Telička, zvolený za toto hnutí a vzápětí, po dosažení svého cíle, mizející tam někde v Bruselu,“ dodal.

Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor Mladé frontě a v něm mimo jiné uvedl: „Teď jsem natáčel pravidelný pořad pro TV Barrandov. Řekl jsem, že nejsem Edvard Beneš, abych ustupoval tlaku hulákajícího pražského davu. A že ctím výsledek svobodných demokratických voleb.“ Slova o hulákajícím davu leckoho pobouřila, Zbořil ale připomíná, že kontext prezidentova interview je širší. „Nezapomeňme na šibenici na Václavském náměstí v monumentální provedení, před kterou stáli poslanci za TOP 09, STAN a ODS. Na Národní třídě se 17. listopadu t. r. opravdu hulákalo a ti, kteří tam byli v roce 1989,  letos nepřišli. Alespoň nemuseli aplaudovat s ostatními Milanu Štěchovi. Dokonce mi jeden z tehdy, nikoli později významných ‚studentských vůdců‘ řekl větu, nad kterou můžeme i dnes přemýšlet: ‚Ten sedmnáctý listopad nám byl (myšleno studentům) už třikrát ukraden!‘ Snad to není příliš těžká hádanka,“ uvedl politolog.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Velmi zajímavé setkání se v pátek odpoledne odehrálo na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. V debatě o listopadu 1989 se tu setkali mimo jiné i tehdejší student a dnešní veřejnoprávní reportér Marek Wollner a šéf StB generál Alojz Lorenc. Zejména pro Wollnera bylo setkání velmi trpké a většinu času dával najevo, že by Lorenc neměl být na takové akce vůbec zván, protože byl šéfem „mlátičkové mašinerie“, a ptal se, kde je policie, která by Lorence „sebrala“. „Víte, že jsem měl v roce 2000 problém, když jsem do semináře Aktuální problémy politiky pozval dvacetiletého Filipa Vávru, zakladatele tehdy radikální politické strany, označovaného za „pravicového extremistu“. Jednali o tom tehdy v Senátu FFUK a dokonce i na zasedání, myslím, vědecké rady Karlovy univerzity, za předsednictví rektora Ivana Wilhelma. Nakonec jsem byl „omilostněn“ mj. i proto, že se mne zastala významná část akademické obce a také skoro všichni pražští politologové. Nebylo to poprvé,“ popisoval politolog. „Kdysi, ještě před rokem 1968, jsem měl být vyloučen ze studií, protože na ÚV KSČ považovali propagaci Tigridova Svědectví za protistátní činnost. Takže politologové, žurnalisté, historici a podobní to mají a budou mít vždy těžké. Vždycky jim bude někdo nařizovat, co mají číst a s kým mají mluvit. Je jedno, kdo takový zákaz propaguje, zda tajemník Ústředního výboru nebo redaktor České televize. Jejich touha rozhodovat a hlavně myslet za někoho jiného je stále stejná. Doufám, že pan generál nepřesvědčil diskutující studenty o tom, že by měli na fakultách zakládat StB a že jim jen doporučil svou knihu Je štátný prevrat, na víkend domov neprídem… (Vydavatelstvo spolku slovenských spisovatelov 2018),“ uzavřel dnešní Rozjezd Zdeněk Zbořil.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Daniela Černá
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbořil: Tu chřipečku si zasloužíte. Že se nestydíte před lékaři. Výletníci od moře a z hor

9:54 Zbořil: Tu chřipečku si zasloužíte. Že se nestydíte před lékaři. Výletníci od moře a z hor

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Že se nestydí alespoň před lékaři, sestrami a zdravotníky!“ „Asi si tu ‚chři…