Nejvíc zastupitelů budou mít nezávislí kandidáti a místní sdružení. Fenomén jejich úspěchu by se ale jen stěží dal přenést z komunální na celorepublikovou úroveň. „Hnutí nezávislých jsou nejúspěšnější většinou ve velmi malých městech, kde lidé kandidáty dobře znají. Mají program, jenž je často dost úzký a věnovaný několika tématům, které lokalitu pálí,“ popsal pro ParlamentníListy.cz politolog Lukáš Jelínek s tím, že na celostátní úrovni existují rozsáhlejší programy s celou řadou bodů a ke kandidátům často lidé nemají blízký vztah.
Pozastavil se i nad stabilitou seskupení, která vznikají na podobném základě. „Pokud se dá v celostátní politice dohromady nějaký subjekt na půdorysu nezávislých hnutí, často a rychleji dochází ke štěpení a vnitřním konfliktům. Například osud Věcí veřejných nebo strany LIDEM je příznačný. Bude zajímavé sledovat, jak si povede samotné hnutí ANO, které také nemá mnoho stmelujících mechanismů na centrální úrovni, které musí mít každá politická strana, jež chce dlouhodobě uspět,“ vysvětlil Jelínek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá