Levice prý udělala před jednáním sněmovny chybu. Oznámila obstrukce

02.11.2011 0:02 | Zprávy

POLITILOGOVÉ Sociální demokracie v úterý ve sněmovně provozuje taktiku obstrukcí. Za tímto účelem svolává mimo jiné i mimořádné schůze k tématům, ve kterých vidí náznaky korupce. Kritizuje přijímané reformy a přestože přiznává, že teď jejich schválení nezabrání, netají se vedení strany budoucí snahou o zrušení reforem přijatých vládou Petra Nečase. K tomu stačí už jen „maličkost“ vyhrát příští volby a utvořit vládní koalici.

Levice prý udělala před jednáním sněmovny chybu. Oznámila obstrukce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání poslanců ČSSD ve sněmovně

Otázkou však zůstává, zda stačí ČSSD k dosažení příštích volebních vítězství takováto poklidná taktika. Neprospělo by nějaké překvapení? Jaké? Vyplatilo by se dávat více prostoru úderně řečnícím radikálům typu David Rath, nebo veřejnost chce "klidnou sílu" v podobě Sobotky, Haška, Tejce. Jak to vnímají politilogové?

Hned na začátku jednacího dne se úterní jednání sněmovny zadrhlo. Opoziční ČSSD totiž ještě před začátkem schůze ohlásila obstrukce ve sněmovně a to kvůli opětovnému schvalování vládních reforem.

Každý rétor má svoji cílovku 

Jan Bureš z MUP redakci připomíná, že obstrukce je zcela standardní opoziční způsob politického boje v mezích zákona. "Sociální demokracii v současnou chvíli ani nic jiného nezbývá. Nemá potřebnou sílu a její většina v Senátu má jen oddalovací legislativní efekt," vysvětluje politolog. Za současným počínáním socialistů je nutno podle Bureše hledat nepřetržitý boj o hlasy, který se neodehrává jen bezprostředně před volbami. „Veřejnost si tato gesta pamatuje a představitelé strany jsou navíc hnáni výzkumy veřejného mínění, z nichž vyplývá nejen nespokojenost s reformami Nečasovy vlády, ale i s politikou obecně (9 z 10 občanů je nespokojeno pozn. red.)," uvádí pro ParlamentníListy.cz Bureš. Co se stranických řečníků v podobě Davida Ratha, Bohuslava Sobotky či Jeronýma Tejc, ti podle politologa mají originální řečnické styly a pro stranu je prý zbytečné posuzovat, který je obecně účinnější. "Rathova rétorika je úderná a platí na tu část socialistických voličů, u kterých by hrozilo přimknutí ke komunistům. Sobotka má zase vliv na levicové intelektuály, atd. Každý dokáže prostě oslovit jinou vrstvu," soudí Bureš.

Čtěte také: Politolog k Rathovým obviněním: Nečas není od pohledu děvkař


Jiří Koubek z FFUK naopak soudí, že obstrukční gesto ČSSD není populistické. "Nemusí se za každým počinem té či oné strany hledat snaha o získání voličů. U ČSSD jde nyní o to znepříjemnit pravicové koalici život a natahovat čas. Ale připomínám, že je to zcela legitimní opoziční nástroj," říká redakci Koubek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Mluvit a mluvit

Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…