Libor Rouček: George Soros nemá s akcemi proti Trumpovi nic společného, to nezávislé aktivistky. Mohli jsme ho mít v Praze, kdyby Klaus nebyl hloupý

26.01.2017 6:40 | Zprávy

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Někteří aktivisté byli tak militantní, že stříleli doktory, kteří prováděli interrupce,“ upozorňuje bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz a v souvislosti s protesty proti novému prezidentu Spojených států nevylučuje možnost, že mohou být startem angažovanosti některých skupin na politické úrovni. Vyjádřil se také k osobnosti miliardáře George Sorose: „Financoval zahraniční pobyt a studia dnešního maďarského premiéra Viktora Orbána. Založil také Středoevropskou univerzitu, a nebýt naší hlouposti, konkrétně Václava Klause, nebyla by umístěna v Budapešti.“

Libor Rouček: George Soros nemá s akcemi proti Trumpovi nic společného, to nezávislé aktivistky. Mohli jsme ho mít v Praze, kdyby Klaus nebyl hloupý
Foto: archiv L. Rouček
Popisek: Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Libor Rouček

Donald Trump začal úřadovat za hlasitých protestů aktivistů či aktivistek. Čemu to přisuzovat? Je něco důležitého, čeho bychom si měli všímat, a mohou tyto protesty přerůst v nějaké širší organizované hnutí zásadního významu?

Je třeba si uvědomit, proč protesty byly a kdo je organizoval. Vznikly jako reakce na výroky, jednání a chování Donalda Trumpa a zvlášť v souvislosti s jeho názory ve vztahu k ženám. Byly v 57 státech světa organizovány z počátku ženskými organizacemi. Donald Trump urazil v kampani i další skupiny jako zdravotně postižené nebo některé etnické skupiny jako například Hispánce, tak se k těmto demonstracím přidali další, a to i studenti, odboráři apod. Otázkou je, zda jde o jednorázovou akci, nebo jestli budou pokračovat, či se přemění v nějaké hnutí. Když se podíváme do Republikánské strany na hnutí Tea Party, začalo podobným způsobem před osmi devíti lety organizovanými protesty a demonstracemi proti Baracku Obamovi. Nelze vyloučit, že k podobnému vývoji dojde i uvnitř Demokratické strany. Mnozí z aktivistů a aktivistek řekli: nebude to jednorázové, musíme se politicky angažovat ať na celostátní nebo lokální úrovni, jít do veřejného života, do politiky. Uvidíme, co z toho vznikne dál.

A jeho blokování neziskových organizací a jejich financování z rozpočtu?

Pokud vím, řeč je o potratech a není žádné tajemství, že nejkonzervativnější síly uvnitř republikánské strany dlouhodobě vystupují proti potratům. Někteří aktivisté byli tak militantní, že stříleli doktory, kteří prováděli interrupce. Donald Trump byl zvolen i těmito militantními odpůrci potratů, tak jedno z jeho prvních rozhodnutí je omezit státní finance v tomto směru.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Daniela Černá

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…