Donald Trump začal úřadovat za hlasitých protestů aktivistů či aktivistek. Čemu to přisuzovat? Je něco důležitého, čeho bychom si měli všímat, a mohou tyto protesty přerůst v nějaké širší organizované hnutí zásadního významu?
Je třeba si uvědomit, proč protesty byly a kdo je organizoval. Vznikly jako reakce na výroky, jednání a chování Donalda Trumpa a zvlášť v souvislosti s jeho názory ve vztahu k ženám. Byly v 57 státech světa organizovány z počátku ženskými organizacemi. Donald Trump urazil v kampani i další skupiny jako zdravotně postižené nebo některé etnické skupiny jako například Hispánce, tak se k těmto demonstracím přidali další, a to i studenti, odboráři apod. Otázkou je, zda jde o jednorázovou akci, nebo jestli budou pokračovat, či se přemění v nějaké hnutí. Když se podíváme do Republikánské strany na hnutí Tea Party, začalo podobným způsobem před osmi devíti lety organizovanými protesty a demonstracemi proti Baracku Obamovi. Nelze vyloučit, že k podobnému vývoji dojde i uvnitř Demokratické strany. Mnozí z aktivistů a aktivistek řekli: nebude to jednorázové, musíme se politicky angažovat ať na celostátní nebo lokální úrovni, jít do veřejného života, do politiky. Uvidíme, co z toho vznikne dál.
A jeho blokování neziskových organizací a jejich financování z rozpočtu?
Pokud vím, řeč je o potratech a není žádné tajemství, že nejkonzervativnější síly uvnitř republikánské strany dlouhodobě vystupují proti potratům. Někteří aktivisté byli tak militantní, že stříleli doktory, kteří prováděli interrupce. Donald Trump byl zvolen i těmito militantními odpůrci potratů, tak jedno z jeho prvních rozhodnutí je omezit státní finance v tomto směru.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá