„Rozumím tomu, že se sociální demokraté moc sami k bohumínskému usnesení vyjadřovat nechtějí. Je to takové zombie, které vždycky vstává z hrobu, když se blíží sjezd sociální demokracie nebo se chystají volby do Poslanecké sněmovny. Novináři se začnou vyptávat a sociální demokraté pak kličkují a mluví o tom, že je usnesení vyhaslé a nikoho nezajímá, což je vlastně svým způsobem pravda,“ reagoval na aktuální vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky o tom, že spolupráce s komunisty by pro ČSSD nemusela být problémem, politolog Lukáš Jelínek. Bohumínské usnesení, jak informovaly Hospodářské noviny, podle premiéra „vězí v historii“ a formálně ani není potřeba se k němu vracet.
Jelínek v tomto kontextu připomíná: „Usnesení bylo v roce 1995 přijato mimo jiné proto, aby ČSSD ukázala, že je strana státotvorná, s koaličním potenciálem, která může jít do vlády. Do té doby byla prezentovaná jako strana radikální s velmi ostrou rétorikou Miloše Zemana, strana, která jakoby měla snad blízko k nějakým skutečným extremistům. V tom okamžiku sociální demokraté řekli, že s extremisty ani nalevo, ani napravo spolupracovat nebudou, nemluvili tam o vládní úrovni, týkalo se to všech pater.“ Tenkrát podle Jelínka sociální demokracii usnesení pomohlo: „Dostala se do nejvyšších politických pater v roce 1996 a 1998 přímo do vlády, ale pak ho překryl čas, protože sociální demokraté začali spolupracovat s komunisty ve městech, na krajích a dnes by s nimi mohl spolupracovat i Andrej Babiš. Politické strany by se možná dnes měly spíš vyjadřovat ke své spolupráci nebo nespolupráci s krajní pravicí, která je stále silnější,“ dodal.
„Sociální demokracie fakticky bohumínské usnesení prolomila už před čtyřmi lety,“ komentuje situaci politolog Petr Sokol. V mnoha krajích totiž šli do koalice právě s komunisty. „Samozřejmě teď jde o celostátní úroveň, ale těžko to od sebe oddělovat. Spíš historie zatím bránila tomu, aby ČSSD usnesení porušila už dříve. Chystali se na to už několikrát. Teď si chtějí před parlamentními volbami více otevřít dveře ke komunistům. Je to očekávaný tah, spolupracovali už dlouho,“ doplnil pro ParlamentníListy.cz.
Jelínek: Často nevíte, zda promlouvá komunista, nebo pravičák
Podle Sobotky lidi nezajímá, jestli toto usnesení platí, nebo neplatí a jde spíš o debatu pro politology. A v tom je s ním zajedno i jeden z nich, Lukáš Jelínek: „Lidi zajímají jejich vlastní soukromé starosti, stav jejich peněženky. Kdyby k lepší situaci přispěla nějaká participace s komunisty i na vládní úrovni, moc by to lidem nevadilo. Souvisí to i s tím, že se komunistická strana stala součástí vyjednávání, nechce nijak měnit politický systém, ani svým programem, ani každodenní politikou se nijak neliší od ostatních politických stran. Dokonce, když se podíváte na témata, která v minulosti dělila pravici a levici, jako je migrace, vztah k Donaldu Trumpovi, k menšinám, k sociálně slabým skupinám, často nevíte, zda k vám promlouvá komunista, nebo zástupce nějaké pravicové strany, protože názory se nejrůznějším způsobem promíchávají.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá