Na sjezdu ČSSD bude Bohuslavu Sobotkovi stačit ke zvolení předsedou nadpoloviční většina, nikdo proti němu kandidovat nebude. I Jiří Zimola dává najevo, že žádnou rebelii proti němu nechystá. V jaké vnitrostranické atmosféře se sjezd sejde? Jak moc hrozí, že přijde pro Sobotku nepříjemné překvapení a případně jaké?
Tak ten hlavní spor se v sociální demokracii nyní vede o to, jak silný mandát Bohuslav Sobotka dostane. Určitě tam budou tendence toho opozičního, prozemanovského křídla Sobotku nějak vytrestat. Možná se k tomu přidají i někteří jeho dosavadní spojenci, kteří jsou nespokojeni s premiérovou nedůsledností. Ale pokud by byl celý sjezd jen o tom, jakým způsobem se k současnému předsedovi ČSSD vymezit, tak by to bylo špatně. Ukazovalo by to na fakt, že členům sociální demokracie jde jen o rozložení sil v jejich straně a udržení si svých pozic než na volebním výsledku. Mělo by jim záležet především na tom, ať zvolený předseda má co možná nejsilnější mandát před parlamentními volbami.
Vlivný právník, považovaný za významného zákulisního hybatele sociální demokracie – Miroslav Jansta – ve středečních Lidových novinách uvádí, že jakákoliv diskuse je v ČSSD naprosto umrtvená, že díky Sobotkovi ČSSD umírá. Říká, že podobně se snažil stranu paralyzovat i Špidla, ale nešlo mu to, jenže teď se Sobotkovi v podstatě daří zabetonovat jakoukoliv diskusi. Do jaké míry je to pravda podle vašeho názoru?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán