Minulost představují oba. Schwarzenberg i smutnou přítomnost, míní politolog

13.01.2013 8:20

POLITOLOGOVÉ V euforii nad svým nečekaně vysokým volebním výsledkem prohlásil předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, že jeho soupeř pro druhé kolo Miloš Zeman představuje minulost. Politolog Lukáš Jelínek se domnívá, že ani ministr zahraničí není kandidátem budoucnosti a pokud ne přímo minulosti, tak rozhodně představitelem smutné přítomnosti české politiky.

Minulost představují oba. Schwarzenberg i smutnou přítomnost, míní politolog
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Prezidentští kandidáti Miloš Zeman, Karel Schwarzenberg a Jiří Dienstbier
reklama

Místopředseda tolik nepopulární Nečasovy vlády a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg zřejmě ani v nejrůžovějším snu neviděl, že se mu v prvním kole prezidentské volby dostane tak ohromující podpory. Nadšený z toho, že mu svůj hlas dalo 23,4 procenta voličů, prohlásil na adresu jen o necelé procento úspěšnějšího Miloše Zemana, s nímž se za dva týdny střetne v přímém duelu o Pražský hrad, že je symbolem minulosti České republiky posledních deseti až patnáct let.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Při vší úctě k panu Schwarzenbergovi s jeho slovy nesouhlasím. Miloš Zeman je sice minulost, ale, bohužel, Karel Schwarzenberg je, když ne minulost, tak smutná přítomnost české politiky,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Lukáš Jelínek. Pokud bychom totiž chtěli hodnotit prezidentskou volbu z pohledu budoucnosti, tak bychom prý museli být velmi nešťastní a velmi bezradní.

Předseda TOP 09 vyluxoval hlasy příznivců nynější koalice

„V případě těchto dvou postupujících do druhého kola musím říct, že to kandidáti budoucnosti nejsou. A to nejenom proto, že to jsou politici v letech, kteří jsou na pokraji politického důchodu. Ale i pro to, co v politice dělali nebo dělají. To totiž není ani u jednoho z nich zrovna tím, čím by se česká politika měla chlubit,“ konstatuje Lukáš Jelínek.

Zatímco postup Miloše Zemana do druhého kola pokládal za hotovou věc, o jeho soupeři jasno neměl. „Karel Schwarzenberg ale vyluxoval hlasy všech potenciálních podporovatelů nebo sympatizantů současné vládní koalice. A navíc dokázal na svou stranu opět získat – jako v posledních volbách do Poslanecké sněmovny – značnou část lidí, kteří jsou sice k vládě kritičtí, ale oslovuje je něco jako charisma nebo osobní pověst Karla Schwarzenberga. Ukázalo se, že v této kombinaci mu to dokázalo zajistit postup do druhého kola,“ vysvětluje politolog.

Fotogalerie: - Karel v druhém kole

Ve volebním štábu Karla Schwarzenberga panovala na...
Karla přišla podpořit řada známých osobností, např...
Spolustranice Helena Langšádlová
Ekonom Tomáš Sedláček
Čekání na výsledky se dalo zpříjemnit třeba gulášk...
Bývalý ministr Jaromír Drábek

Fotogalerie: - Zemanova volba

Kandidát na prezidenta Miloš Zeman se svou dcerou ...
Kandidát na prezidenta Miloš Zeman se svou dcerou ...
Kandidát na prezidenta Miloš Zeman se svou dcerou ...
Kandidát na prezidenta Miloš Zeman se svou dcerou ...
Kandidát na prezidenta Miloš Zeman se svou dcerou ...
Kandidát na prezidenta Miloš Zeman se svou dcerou ...

Dienstbierovi voliči mohou být jazýčkem na vahách

Předpokládá, že výsledek druhého kola bude do značné míry záležet na příklonu voličstva Jiřího Dienstbiera, který se po celou kampaň nejvíce vymezoval vůči Miloši Zemanovi. Samotná sociální demokracie svým voličům vyslala vzkaz, aby zvážili podporu Miloše Zemana, který není spojen s politikou nynější pravicové vlády. O přímou podporu expředsedy ČSSD se ale evidentně nejedná.

„Očekávám, že pole Dienstbierových podporovatelů se pro druhé kolo rozdělí, ale nedokážu odhadnout, v jakém poměru. Myslím si, že mezi nimi bude podstatná část těch, kteří upřednostní Miloše Zemana jako rádoby levicového kandidáta. Dost ale bude i těch, kteří si uvědomují, jaké riziko pro sociální demokracii jako stranu nebo i pro českou politiku jako takovou je Miloš Zeman,“ říká pro ParlamentníListy.cz Lukáš Jelínek.

Propastný rozdíl mezi kandidáty vládních stran

Ve stínu Schwarzenbergova úspěchu se při hodnocení výsledků prvního kola prezidentské volby tak trochu ztratil obrovský propad Přemysla Sobotky. „Ukazuje se, že ODS zaznamenává úpadek ve všech typech voleb a že je to pro ni poměrně dost varovné. Zvlášť když jejího kandidáta takhle výrazně předstihne konkurent druhé nejsilnější pravicové strany. To si myslím, že by v každé normální zemi znamenalo naprosto zdrcující vnitrostranické zemětřesení. Jsem zvědavý, co to udělá s ODS,“ všímá si politolog propastného rozdílu 21 procent mezi kandidátem TOP 09 a ODS.

Druhou stranou téže mince je však samotný Přemysl Sobotka. „Byl to velmi nevýrazný kandidát s velmi nevýraznou kampaní. Na mě to od počátku působilo, jako že na jedné straně kandiduje proto, že si myslí, že si to zaslouží, ale na druhé straně, že to dělá z povinnosti a že ani nepředpokládá, že by mohl být vítězem,“ ohlíží se Lukáš Jelínek za kampaní místopředsedy Senátu.

Sobotku volili jen nejspořádanější funkcionáři ODS

Voliči však podvědomě tento nemastný-neslaný přístup vycítili a bylo z toho až předposlední místo s mizivou podporou. „Všichni ostatní kandidáti byli výraznější. Koho vlastně mohl přitáhnout Přemysl Sobotka? Snad jenom tajemníky, zaměstnance a ty nejspořádanější funkcionáře ODS, což asi tak vyjde na ta necelá dvě a půl procenta hlasů,“ dodává s lehkou nadsázkou politolog.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Hroník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Převrat světa. Nikdo neujde, žádná země, slyšel Ben Kuras. Merkelová? Hrobař

11:51 Převrat světa. Nikdo neujde, žádná země, slyšel Ben Kuras. Merkelová? Hrobař

OBZOR BENJAMINA KURASE Proti Angele Merkelové jsem nic neměl do doby, než pozvala do Německa migrant…