Místo frází konat! Profesor Krejčí o řinčení raket mezi USA a Ruskem. A řešit migraci nekrvavě? Složité

02.10.2019 19:55 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ „Situace se neustále komplikuje. Především umělá inteligence proniká do všech oblastí potenciálního konfliktu: modernizuje se výbava pro válku od kosmu až po kyberprostor.“ Politolog Oskar Krejčí analyzuje situaci po ukončení Smlouvy o likvidaci raket krátkého a středního doletu s tím, že aktuální výzva Kremlu má jen malý význam. Profesor hovoří o demontáži desetiletí obtížně utvářeného systému kontroly zbrojení, která se dokončuje bez náhrady. „Co takhle místo frází o svobodě a evropských hodnotách navrhnout z Prahy plán, jak učinit z Evropy pásmo bez jaderných zbraní, ale také raket středního doletu i střel s plochou drahou letu plus dronů středního doletu?“ Profesor se vyjadřuje i k otázce migrace: „Je možné nalézt bezpečné nekrvavé východisko jen tehdy, když se spojí síly Číny, USA a Evropy. Nic takového se ale zatím nerýsuje.“

Místo frází konat! Profesor Krejčí o řinčení raket mezi USA a Ruskem. A řešit migraci nekrvavě? Složité
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oskar Krejčí

Dne 2. srpna zanikla rusko-americká smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu, která zakazovala oběma stranám zařadit do arzenálu rakety odpalované ze země s doletem 500 až 5500 kilometrů. Skončila po 32 letech. V podstatě po pár dnech po ukončení smlouvy už obě strany stihly uskutečnit raketové testy. Je v ohrožení bezpečnost celého světa, jak se na toto téma píše? Naznačil už první měsíc po zániku dohody směr, jakým se dál bude situace vyvíjet?

Technologicky nebylo příliš obtížné uskutečnit první testy: stačilo připravit zařízení na odpálení střel s plochou drahou letu odpalovaných z hladiny, které text Smlouvy o likvidaci raket kratšího a středního doletu nezakazoval, pro pozemní odpálení – což Smlouva zakazovala. To, že se směřuje k vypovězení smlouvy tykající se raket středního doletu, signalizovala už delší dobu situace po odstoupení USA od Smlouvy o omezení systémů protiraketové obrany za vlády prezidenta George Bushe ml. Také vojenský rozpočet Pentagonu nejméně rok před vypovězením Smlouvy o likvidaci raket kratšího a středního doletu naznačoval, že se počítá s testy a výrobou raket středního doletu.

V této chvíli je nejvíce ohrožena smlouva o omezení strategických zbraní USA a Ruska Nový START, která je platná do roku 2021. Opět je to patrné jak v rozpočtu Pentagonu, tak v úpravách strategie. Podle rozpočtové kanceláře Kongresu se Spojené státy chystají do roku 2046 utratit na údržbu a modernizaci svých jaderných sil přes bilion dolarů. Pentagon odstartoval program Ground Based Strategic Deterrent (GBSD), který má do roku 2027 nahradit mezikontinentální rakety Minuteman III – což by mohlo ohrozit prodloužení smlouvy Nový START, či její nahrazení smlouvou modernější.

Ruský prezident Vladimir Putin zaslal nejen šéfům členských států Severoatlantické aliance dopis, ve kterém navrhl moratorium na rozmístění raket středního a kratšího dosahu v Evropě. V evropských metropolích ale podle Kommersantu závazek nevzbudil žádné nadšení. Moskva podle NATO už takové rakety na svém území má. Měla výzva nějaký smysl? O čem, kromě jasné nedůvěry, reakce svědčí?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

ženy, děti a práce

Paní poslankyně, myslíte, že jen ženy v politice to mají složité? Nemyslíte, že je problém mnohem hlubší, a že skloubit téměř jakoukoliv práci s péčí o rodinu a děti je dost náročné? Zkoušela jste s tím něco udělat? Proč je třeba tak málo příležitostí pro práci na částečný úvazek a neměli by být něj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…