Je to první krok k nějaké hlubší spolupráci pravicových a středových stran, o jejíž potřebě se léta mluví, ale zatím se nikdy nepodařila uskutečnit? Ani před letošními sněmovními volbami, kdy předseda TOP 09 Miroslav Kalousek marně vyzýval ke spolupráci demokratických stran, což by umožnilo vytvořit hráz snahám Andreje Babiše chopit se moci.
Kvůli obavám z desetiprocentní hranice pro vstup do sněmovny se těsně před volbami rozpadla i dvojkoalice lidovců a Starostů, do sněmovny se sice dostaly obě strany, ale jako samostatné získaly méně mandátů, protože současný volební systém zvýhodňuje při rozdělení mandátů větší politické subjekty. Politolog Petr Sokol soudí, že Demokratický blok bude spíš nástrojem komunikace a parlamentní spolupráce než něco víc. „Protože to, že se více mohou integrovat nebo hlouběji spolupracovat strany, kde je na jedné straně ODS a na druhé KDU-ČSL, které mají k sobě v mnoha otázkách poměrně daleko, si představit nedokážu,“ prohlásil pro ParlamentníListy.cz. Ale v rámci stran Demokratického bloku podle něj může dojít k tomu, že některé dvojice stran budou víc spolupracovat, že to bude směřovat až k nějaké formě předvolební spolupráce. „To asi možné je, ale v celé té čtveřici to nepředpokládám,“ uvedl.
Nemohou nastat v Demokratickém bloku problémy vzhledem k tomu, že je postavení jednotlivých stran nevyvážené? Nehraje někdo prim? Nebude nejsilnější ODS prosazovat hlavně svá stanoviska? Politolog takové problémy odmítá. „Postavení ODS je ve sněmovně dvakrát silnější než dalších tří uskupení. Kdyby to mělo hrát nějaký význam, tak by to samozřejmě mohlo vyvolávat určitě otázky. Ale pokud je blok dočasná, jednorázová záležitost, žádné problémy to působit nebude, pro malé strany je to výhodnější, protože jim to může pomoci při sestavování orgánů ve sněmovně,“ míní politolog. A fakt, že jde o jednorázové těleso, jak bylo avizováno, nevyvolává podle Sokola ani zásadní nesouhlas v jednotlivých stranách, pro které by jinak hlubší spolupráce se stranami, jež jsou programově od sebe hodně daleko, byla nepřijatelná. I když v ODS už se nesouhlasné reakce objevují, podle některých je koalice demokratických stran ve sněmovně obrovskou politickou chybou ODS, protože tím nemůže nic získat, pouze ztratit. Někomu vadí lidovci, jiným zase Miroslav Kalousek a jeho TOP 09. Zasít sváry do bloku stran i největší z nich – ODS – se snaží i hnutí ANO a SPD, když o projektu čtveřice uskupení mluví jako o bloku šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová