Nové volby v Praze? Možný katalyzátor rozpadu vlády

21.03.2011 7:07

POLITOLOGOVÉ Předjímat verdikt Ústavního soudu o zrušení či uznání voleb do magistrátu hlavního města Prahy se dá velmi obtížně, obě varianty mají svou argumentaci. Nicméně finální úder kladívka se blíží. Jak zjistily ParlamentníListy.cz, stížnost na pražské volby projedná Ústavní soud na konci března. Jak by mohlo případné opakování voleb dopadnout pro politiky nyní, jsme se ptali politologů.

Nové volby v Praze? Možný katalyzátor rozpadu vlády

Od podzimu došlo k posunu jak v názorech voličů, tak v profilaci kandidujících stran. Ptali jsme se politologů v naší tradiční anketě, jak by dopadly volby v případě jejich opakování. Co Strana zelených a Věci veřejné, posílily by? Získala by TOP 09 nadpoloviční většinu?

V jednotě je síla

"Jsme opět v teoretické rovině. Volební průzkumy k dispozici nemáme, z čehož nemůžeme vyvozovat náladu voličstva, nicméně strany se proměnily. ČSSD se zbavila Jiřího Dienstbiera, který nyní kandiduje do Senátu na Kladně a také lídr TOP 09 Zdeněk Tůma se stáhl do ústraní, což by v případě opakování mělo dopad," konstatuje odborník na komunální politiku Petr Jüptner. Malé strany podle něho nemají šanci v případě izolace. "Zelení, jakož i KDU-ČSL, SNK-ED a VV, chtějí-li uspět, musely by se spojit a postavit společnou kandidátku," argumentuje pro ParlamentníListy.cz Jüptner.


Hypoteticky Topka

"Opravdu, ale opravdu je velmi těžké cokoli v tuto chvíli předvídat. Navíc si myslím, že ÚS nezruší samotný výsledek pražských voleb, ale spíše jen poukáže na to, že změnou volebních obvodů v Praze bylo porušeno právo voličů na rovnost hlasů," odhaduje politolog Jan Bureš z MPU. Neočekává ale, možná jen hypoteticky, že by bylo rozhodnutí ÚS tak radikální, že by vyžadovalo opakování voleb v Praze. "V tomto případě - soudě ze stávajících průzkumů veřejného mínění - odhaduji, že by zřejmě své pozice v Praze obhájila TOP 09, byť s o něco málo menším úspěchem, ODS by zůstala na svém nebo mírně oslabila, ale zejména by posílili zelení, KDU-ČSL a patrně i VV," odhaduje Bureš.


Katalyzátor rozkladu


Politolog Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity je toho názoru, že zásadní změny nelze očekávat. "Ještě před měsícem by větší šance měla TOP 09, ale ani ta nyní není na výrazném vzestupu. Možná se do hry mohou opět vrátit zelení," predikuje Mareš pro ParlamentníListy.cz. Volební kampaň v Praze by však podle něho opět vyvolala vzájemné vymezování se koaličních stran a mohla by sloužit i jako katalyzátor rozkladu současné vládní koalice.


Výhoda


"Pokud by nechal soud opakovat volby a upravil by volební obvody tak, jak požadovali žalující strany (zelení i VV), což se však seriózně odhadnout nedá, tak by jim přihrál jistou výhodu. Ale jestli by jí tyto strany přetavily v mandáty, se neodvažuji hádat," konstatuje závěrem politolog Josef Mlejnek z FSV Praha.


Vše o stížnosti na pražské volby:


Čtěte také:

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Pavel Kozdera
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Největší úspěch Pavla Novotného je, že ho ještě nevyloučili. Kuberovi mohli jen závidět. Posjezdová ODS očima levicového politologa

19:22 Největší úspěch Pavla Novotného je, že ho ještě nevyloučili. Kuberovi mohli jen závidět. Posjezdová ODS očima levicového politologa

ROZHOVOR „Jaroslav Kubera byl homo politicus. Za celých třicet let se nikdy do ničeho skandálního ne…